Více než 70 000 delegátů z celého světa se v příštích dvou týdnech sjede na konferenci Organizace spojených národů (OSN) COP28, jejímž úkolem je řešit jeden z nejpalčivějších problémů planety Země, a to změnu klimatu.
Zde je několik klíčových faktů o konferenci COP28 a o tom, proč má pro lidstvo zásadní význam.
Co je COP28?
COP28 je zkratka pro 28. zasedání konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC).
Během tří desetiletí od summitu v Riu de Janeiru a zahájení činnosti UNFCCC se konference smluvních stran schází každoročně, aby stanovila ambice a povinnosti související se změnou klimatu a také posoudila opatření v oblasti klimatu.
Předchozí zasedání, COP27, se konalo v egyptském Šarm aš-Šajchu. Dohoda o zřízení fondu »ztrát a škod« byla tehdy označena za významný průlom.
COP21 v roce 2015 vedla k Pařížské dohodě, přelomové smlouvě o klimatu, která mobilizuje kolektivní opatření k omezení růstu globální teploty na 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni.
Nadcházející akce v Dubaji ve Spojených arabských emirátech (SAE) potrvá od 30. listopadu do 12. prosince a setkají se na ní vedoucí představitelé vlád, podniků a představitelé neziskových organizací, aby hledali konkrétní řešení problematiky změny klimatu.
Proč je to důležité?
Letošní klimatické katastrofy po celém světě nás znovu upozornily na naléhavost řešení klimatických změn.
V červenci, který byl nejteplejším měsícem na světě v historii, varoval generální tajemník OSN Antonio Guterres, že éra globálního oteplování skončila a »nastala éra globálního varu«.
Konference COP28 bude přelomovým okamžikem, neboť bude reagovat na vůbec první globální vyhodnocení Pařížské dohody.
Globální inventura jako mechanismus vytvořený v rámci Pařížské dohody vyžaduje, aby země každých pět let vyhodnocovaly svá opatření v oblasti boje proti klimatickým změnám. Výsledek poskytuje podklady pro stanovení nových příspěvků stran na národní úrovni.
Dosavadní zprávy o inventarizaci ukázaly, že ačkoli Pařížská dohoda podnítila opatření v oblasti boje proti změně klimatu, současné programy a závazky na snížení emisí skleníkových plynů nejsou dostatečné.
Vzhledem k tomu, že delegáti v SAE budou hodnotit, jak daleko jsou od splnění závazků zastavit globální oteplování, očekává se, že COP28 bude klíčovou příležitostí ke korekci kurzu a k urychlení přijetí opatření.
Tematické programy
Dubaj hostí konferenci COP28 ve svém výstavním městě Expo City, kde se konají dvě hlavní akce – v modré a zelené zóně.
Modrá zóna spravovaná OSN je přístupná akreditovaným delegátům a konají se v ní formální jednání i Světový summit o klimatu a expozice jednotlivých zemí.
Zelená zóna spravovaná předsednictvím SAE na COP28 nabízí platformu pro neakreditované delegáty ze skupin mládeže, nevládních organizací, soukromého sektoru a domorodého obyvatelstva, kteří zde mohou vyjádřit svůj názor.
Plánované tematické programy se týkají klíčových otázek souvisejících s klimatem, včetně urychlení spravedlivé, řádné a rovné energetické transformace a poskytování finančních prostředků na opatření v oblasti klimatu.
Na programu jsou také akce, které se zaměřují na to, aby se příroda, lidské životy a způsoby obživy staly středem klimatických opatření, a na mobilizaci pro co nejširší účast na konferenci COP.
Sporné body
Doufá se, že COP28 pomůže udržet při životě cíl omezit dlouhodobé zvyšování globální teploty na 1,5 stupně Celsia, jak bylo dohodnuto v Pařížské dohodě. Dosažení tohoto cíle do značné míry závisí na účinném přechodu od fosilních paliv k čistým zdrojům energie.
Země se však stále rozcházejí v názoru na to, jak řešit neudržitelné využívání fosilních paliv, a tempo přechodu na ekologické zdroje energie bude horkým tématem diskusí a jednání.
Přestože bylo dohodnuto, že je třeba poskytnout finanční pomoc zemím, které jsou nejvíce ohroženy a zasaženy důsledky změny klimatu, plnění finančních závazků zůstává neúplné.
Na konferenci COP28 bude pravděpodobně dalším ožehavým tématem financování opatření v oblasti klimatu a převod finančních prostředků na »ztráty a škody«.
(Xinhua)