Mořské plody si mnozí lidé oblíbili pro jejich chuť a bohatost na různé bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a stopové prvky. Rostoucí lidská populace spolu s environmentálním stresem a klimatickými změnami však v posledních desetiletích vedly k nadměrnému využívání mořských potravinových zdrojů.
V reakci na tuto výzvu se tým čínských vědců snaží vyvinout kultivované filety podobné rybím tkáním pro spotřebu lidí, a to kombinací rybích svalových vláken a adipocytů s 3D tištěným gelem.
Vědci z Če-ťiangské univerzity a Ta-lienské polytechnické univerzity nedávno publikovali své výsledky v časopise npj Science of Food.
Nejprve izolovali svalové kmenové buňky a tukové kmenové buňky z velkého žlutého krokouše, migrující ryby z teplých oblastí, která je známá svou lahodnou chutí a vysokým obsahem živin.
Poté podpořili myogenní diferenciaci satelitních buněk (PSC) regulováním dvou souvisejících signálních drah.
Kromě toho bylo zkonstruováno 3D skeletové těleso, podpůrný materiál pro adhezi a růst rybích buněk, pomocí želatinového gelu smíchaného s PSC. Po proliferaci a diferenciaci byl svalový skelet naplněn kultivovanými rybími adipocyty, dokud se nevytvořily filety podobné rybí tkáni.
V podstatě se jedná o buněčnou kultivaci ryb, při níž dochází k proliferaci a diferenciaci buněk in vitro prostřednictvím živočišných kmenových buněk, vysvětlil výzkumný tým.
Proces výroby filetů trval 17 dní. Mezi kultivovaným masem a nativní svalovou tkání nebyly zaznamenány žádné zjevné rozdíly, pokud jde o poměr svalových a tukových buněk, vaznost, houževnatost nebo elasticitu.
Podle výzkumného týmu je však třeba provést řadu bezpečnostních analýz, než bude možné ryby vypěstované na buněčných kulturách podávat lidem.
»Tento výzkum představuje potenciální možnosti pro budoucí zásobování masem a živočišnými bílkovinami a nabízí významné přínosy pro zachování populací mořských ryb,« uvedl Liou Tung-chung, člen výzkumného týmu.
(Xinhua)