Čína nedávno uveřejnila dokument »Vyhlídky diplomatické politiky Číny vůči sousedním zemím v nové éře«. Je to poprvé, co Čína komplexně vysvětlila svou diplomatickou politiku vůči sousedním zemím ve formě dokumentu. Jejím jádrem je trvat na mírovém sousedství, umožnit sousedním zemím mír, bezpečnost a bohatství, a hlavně ztělesnit koncept přátelství, upřímnosti, vzájemných výhod a inkluzivity.
Čína ve vztazích se sousedními zeměmi zastává vzájemný respekt a rovné zacházení. Za posledních 10 let se vzájemná politická důvěra mezi Čínou a sousedními zeměmi neustále posilovala. Čína prostřednictvím jednání vyřešila hraniční problémy s 12 pozemními sousedy, které zbyly z historie, a podepsala smlouvy o přátelství a spolupráci mezi sousedními zeměmi s 9 sousedními zeměmi. »Čína posilovala propojení rozvojových strategií se sousedními zeměmi a urychlovala formulování nových pětiletých nebo dokonce desetiletých akčních plánů rozvoje se stále víc sousedními zeměmi, což odráží kontinuitu a stabilitu čínské diplomatické politiky vůči sousedním zemím,« uvedla docentka na Univerzitě mezinárodní ekonomiky a obchodu Kao Lej.
Pod vedením konceptu přátelství, upřímnosti, vzájemných výhod a inkluzivity Čína aktivně přispěla svou moudrostí k podpoře politických řešení hlavních regionálních otázek, jako je otázka Korejského poloostrova, afghánská otázka, myanmarská otázka a další, a navrhla řešení hlavních otázek s čínskými rysy. Docent na Nankingské univerzitě Ma Po se domnívá, že to odráží kulturní podstatu čínského národa, který miluje mír a usiluje o mír. Podle jordánského odborníka na čínské otázky Samera Khaira Ahmeda se mnoho hlavních regionálních otázek v Asii vydalo na cestu politického řešení, »Asijské země si stále více uvědomují, že jedna druhé jsou společenstvím se sdílenou budoucností.«
Čína se aktivně podílí na procesu integrace. Dohoda o regionálním komplexním hospodářském partnerství (RCEP), na které se podílí Čína a dalších 14 zemí, vstoupila v platnost, což znamená zřízení největší zóny volného obchodu na světě. Čína je největším obchodním partnerem svých 18 sousedních zemí. »Čína se nesnaží o izolovanou modernizaci, ale těší se na spolupráci se všemi zeměmi, včetně sousedních zemí, na společném dosažení modernizace,« řekl prezident Čínského institutu mezinárodních studií Čchen Po. Výzkumník z filipínského think-tanku »Centrum pro výzkum integrovaného rozvoje« Austin Ong uvedl, že výstavba modernizace v čínském stylu přinese trvalé dividendy pro rozvoj a prosperitu sousedních zemí a bude dále podporovat mírové a přátelské sousedství mezi Čínou a její sousedními zeměmi.
(pr)