»Německé investice v Číně dosáhly v první polovině roku 2024 nového rekordu a pokračovaly tak ve vzestupném trendu z roku 2023, kdy úroveň investic rovněž stanovila nová měřítka,« uvedl v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua Hermann Simon, významný německý ekonom známý jako otec teorie ‚skrytých šampionů‘.
Letos si připomínáme 10. výročí komplexního strategického partnerství mezi Čínou a Německem. Simon uvedl, že hospodářské a obchodní vztahy mezi oběma zeměmi se výrazně prohloubily, přičemž spolupráce zůstává dominantní silou a obě strany prokázaly značný potenciál pro vzájemné učení a oboustranně výhodné výsledky.
»Podnikatelé se rozhodují na základě posouzení trhů a nákladů,« uvedl Simon a dodal, že pokračující nárůst německých investic v Číně ukázal, že »Čína je pro německé společnosti natolik důležitým trhem, že zde investují i nadále«.
Jako ekonom Simon poprvé představil koncept »skrytých šampionů« – malých a středních podniků (MSP), které jsou lídry mezer na globálních trzích, ale nejsou všeobecně známé – tyto společnosti dosahují vedoucího postavení na trhu díky cíleným strategiím, pokračující internacionalizaci a neustálým inovacím.
»Čínští skrytí šampioni se stali jedním z hlavních konkurentů německých skrytých šampionů,« poznamenal Simon. Z jeho pohledu jsou německá i čínská ekonomika zaměřeny na strojírenství, na rozdíl od ekonomiky Spojených států orientované na spotřební trh. To z čínských a německých firem činí přirozené konkurenty i významné partnery.
Simon zdůraznil zásadní roli, kterou při rozvoji skrytých šampionů hrají podnikatelské ekosystémy. Tyto ekosystémy, které vznikají na základě dlouhodobé spolupráce a sdílení odborných znalostí mezi více společnostmi, umožňují malým a středním podnikům realizovat složité výrobky a systémy, kterých by samostatně bylo obtížné dosáhnout. V důsledku toho existuje v tomto rámci velký prostor pro vzájemně výhodnou spolupráci mezi čínskými a německými společnostmi.
Růst skrytých čínských šampionů je považován za součást cesty kvalitního hospodářského rozvoje. Simon ocenil čínské společnosti za jejich inovace a vedoucí postavení v oborech, jako jsou telekomunikace a železniční doprava.
»Pro mě jsou patenty ukazatelem budoucí průmyslové konkurenceschopnosti. Vidíme, že s mezinárodními patenty se Čína stala jedničkou. Právě v roce 2004 se dostala do první desítky a od té doby se Čína každým rokem posouvá kupředu a nyní je jedničkou, před Spojenými státy,« řekl Simon.
»Čína je považována za kompetenční centrum,« poznamenal Simon a dodal, že v odvětvích špičkových technologií mnoho německých skrytých šampionů založilo v Číně výzkumná a vývojová centra a střediska umělé inteligence, protože se domnívají, že Čína má vynikající podmínky pro vývoj produktů a procesů umělé inteligence, a považují Čínu za budoucí průmyslový inkubátor.
Simon uvedl, že německé společnosti již nevyvážejí pouze výrobky ze své domovské země, ale zřizují v Číně výrobní závody, aby dosáhly lokalizované výroby. Čínské společnosti přijímají podobné strategie, například čínský výrobce baterií CATL a čínská automobilka BYD zřizují výrobní základny v Evropě, což odráží restrukturalizaci globálních hodnotových řetězců.
Čína se stala nejdůležitějším trhem pro německé společnosti »skrytého šampiona«, což posiluje Simonovu důvěru v budoucnost čínské ekonomiky.
Při zdůraznění obrovského potenciálu čínského trhu uvedl, že zatímco v Německu v současné době působí přibližně 1500 společností »skrytých šampionů«, což je největší koncentrace na světě, počet těchto společností v Číně rychle roste.
Dodal, že tito lídři světového trhu, jejichž hnací silou je podnikavost a neúnavná snaha o dosažení dokonalosti, jsou připraveni i nadále pohánět hospodářský růst Číny.
(Xinhua)