Čínský nový rok, který připadl na 22. ledna, byl hojně oslavován od Thajska a Srbska až po Nový Zéland a USA. Pořádaly se recepce a setkání. Významné budovy byly osvětleny červeně. Ve většině zemí světa lze snadno najít představení, jako jsou dračí a lví tance, červené lampiony a další dekorace s motivem zajíce – rok 2023 je podle čínského zvěrokruhu rokem zajíce.
Při návštěvě oslav čínského nového roku v thajské provincii Ratchaburi premiér Prayut Chan-o-cha uvítal staleté přátelství mezi oběma zeměmi. Čína nedávno optimalizovala svou politiku covid-19 a thajský lid je připraven a dychtivě očekává návrat čínských turistů, řekl Prayut.
Letos se na mnoha místech Thajska, včetně Bangkoku a Phuketu, konaly oslavy »Šťastného čínského nového roku« s bohatým obsahem a jedinečnými prvky.
Žena nakupuje sváteční výzdobu před čínským novým rokem v Phnompenhu v Kambodži, 17. ledna 2023. FOTO – CGTN
Čínský nový rok, ačkoli v Kambodži zatím není státním svátkem, je hojně oslavován a některé školy, soukromé společnosti a instituce se rozhodly při této příležitosti zavřít.
Sambo Manara, viceprezident kambodžské univerzity Pannasastra, uvedl, že čínský nový rok získal v království na popularitě díky úzkým vazbám v politice, ekonomice a kultuře mezi oběma zeměmi.
»Velké množství Kambodžanů má čínské předky a odhadujeme, že čínský nový rok slaví asi 80 procent Kambodžanů žijících ve městech a 40 procent na venkově,« řekl agentuře Sin-chua.
Muž drží červený lampion během kulturní akce na oslavu svátku jara v Aucklandu na Novém Zélandu. FOTO – CGTN
Na Novém Zélandu se v sobotu uskutečnil celosvětový galavečer čínského nového roku, který byl již třetím svého druhu a jehož cílem bylo oslavit tento svátek a propagovat čínskou kulturu na celém světě, uvedl jeho organizátor, společnost Culture Bridge.
»Samotný globální galavečer čínského nového roku sloužil také jako platforma pro uměleckou a kulturní výměnu, na které se podíleli umělci a interpreti z různých zemí a etnik,« uvedl Jie Min, ředitel organizace Culture Bridge.
Na tříhodinovém galavečeru zazněly známé a klasické čínské písně a vystoupení, jako například ukázky bojových umění, čínský crosstalk, vystoupení tradičních hudebních nástrojů a pekingská opera.
Studenti předvádějí tchaj-ťi, formu čínského bojového umění, v Bangui, hlavním městě Středoafrické republiky. FOTO – CGTN
Ve Středoafrické republice uspořádal prezident Faustin-Archange Touadera poprvé velkolepou recepci k čínskému novému roku v prezidentském paláci, které se zúčastnilo více než 300 osob.
Touadera popřál nový a větší rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi v nadcházejícím roce.
Studenti Nairobské univerzity zpívají čínskou píseň během oslav čínského nového roku v Nairobi. FOTO – CGTN
V Keni uspořádal Konfuciův institut při Nairobské univerzitě akci na oslavu čínského nového roku.
Studenti během oslav předvedli tradiční čínskou operu, zúčastnili se hry v hodu kroužkem, cvičili se v čínské kaligrafii a vyzkoušeli si čínská bojová umění.
Řada aktivit je považována za most k posílení vzájemného porozumění mezi čínským a keňským obyvatelstvem a umožňuje poznat podstatu tradiční čínské kultury.
Obyvatelé sledují představení tradičního čínského lvího tance v srbském Bělehradě. FOTO – CGTN
Ohňostrojem, lvím tancem a festivalem chutí přivítali Srbové a zámořští Číňané v sobotu v Bělehradě čínský nový rok.
Ústřední oslava v bělehradské pevnosti Kalemegdan přilákala stovky lidí, včetně srbské premiérky Any Brnabičové a čínského velvyslance v Srbsku Čchen Bo, které bavili lví tanečníci, kteří sem přiletěli z Číny.
»Jménem našeho lidu vám (Číně a Číňanům) přeji hodně zdraví, štěstí a mnoho nových ekonomických úspěchů,« řekla Brnabičová a přislíbila další posílení »železného přátelství« mezi oběma zeměmi.
Poselství »Šťastný čínský nový rok« bylo vysíláno z bělehradské věže, nejvyšší budovy v této části Balkánu.
Lidé obědvají v restauraci v čínské čtvrti v Londýně, Spojené království. FOTO – CGTN
Ve Spojeném království navštívili návštěvníci čínskou čtvrť v Londýně vyzdobenou lampiony a nenechali si ujít příležitost pořídit si selfie na oslavu roku zajíce.
Ve Skotsku oslavil Edinburgh čínský nový rok celou řadou akcí a aktivit, včetně koncertů, světelné show a možností pro obyvatele vyzkoušet si čínskou kaligrafii.
»Tady v Edinburghu jsme uspořádali největší oslavy čínského nového roku ve Skotsku, aby se lidé v Edinburghu mohli zapojit, pořádně se pobavit a skutečně přivítat tento nový rok úspěchu a štěstí, rok králíka,« řekl Robert Aldridge, starosta města.
Empire State Building se na čínský Nový rok v New Yorku ve Spojených státech rozsvítila červeně. FOTO – CGTN
Na druhé straně Atlantiku se Empire State Building, známá dominanta New Yorku, od pátečního večera již po třiadvacáté v řadě rozsvítila červeně.
»Jsme velmi rádi, že můžeme vyjádřit srdečné novoroční přání celé čínské komunitě zde ve Spojených státech, po celém světě a zejména v Číně,« řekl Tony Malkin, předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Empire State Realty Trust, na slavnostním ceremoniálu, při kterém byla také odhalena výstava oken na Páté avenue.
Turisté si mohou ve stánku v 86. patře Empire State Building zakoupit také hračky pandy, červené obálky, cukrovinky, látky a vějíře v čínském stylu.
(pr)