Čínský kulturní a turistický průmysl v posledních 10 letech vzkvétal

Čína přikládá velký význam kulturní výstavbě a rozvoji cestovního ruchu, podporuje historické úspěchy a změny v kultuře a cestovním ruchu, uvedl v Pekingu Rao Quan, náměstek ministra kultury a cestovního ruchu, na tiskové konferenci, která se zamýšlí nad Čínou v posledním desetiletí.

»Za posledních deset let kulturní průmysl a cestovní ruch vzkvétaly,« řekl náměstek ministra s tím, že naplno se projevila úloha kulturního posílení a vliv čínské kultury stále roste.

Rao přednesl, že úspěchy Číny v oblasti kulturního cestovního ruchu a kulturního dědictví v posledních letech se odrážejí v pěti hlavních oblastech: rozkvět umělecké tvorby, neustálé zdokonalování moderního systému veřejných kulturních služeb, rychlý rozvoj kulturního a turistického průmyslu, významné výsledky v oblasti ochrany a dědictví kulturního dědictví a vyšší úroveň zahraniční výměny a spolupráce dosažená prostřednictvím odvětví kultury a cestovního ruchu.

Čína podle něj neustále zlepšuje pracovní mechanismus, zvyšuje podporu Národní umělecké nadace a zajišťuje vedoucí úlohu různých aktivit týkajících se literárních a uměleckých cen a výstav, takže umělecká tvorba nadále prosperuje.

Neustále se také zlepšuje moderní čínský systém veřejných kulturních služeb. Byly zavedeny národní standardy kulturních služeb a ochrana základních kulturních práv občanů je stále účinnější.

Do konce roku 2021 bylo v celé zemi 3215 veřejných knihoven, 3316 kulturních center, 40 200 kulturních stanic a 575 400 komplexních center kulturních služeb na úrovni vesnic. Přitom všechny veřejné knihovny, kulturní centra, umělecké galerie a 91 % muzeí jsou přístupné veřejnosti zdarma.

Inovace a kreativita zlepšily úroveň kulturního a turistického průmyslu a podpořily jeho růst. Rychlý rozvoj digitálního kulturního odvětví, »cloudové výstavy«, online představení, živé internetové přenosy, pohlcující zážitky a další nové podniky rovněž urychlily vzestup tohoto odvětví.

Do konce roku 2021 se Čína umístila na druhém místě na světě s 56 památkami světového dědictví a 42 položkami na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Kromě toho se do Číny vrátilo více než 1 800 souborů ztracených kulturních památek.

Zintenzivnila se také výměna a spolupráce Číny se zahraničím, což podpořilo vyšší úroveň otevření se okolnímu světu v oblasti kultury a cestovního ruchu. Čína má v současné době kulturní a turistické agentury v 93 zemích a podepsala mezivládní dohody o spolupráci v oblasti kultury a cestovního ruchu se 157 zeměmi.

Úsilí o ochranu čínského kulturního dědictví

Pokud jde o práci v oblasti kulturního dědictví, Jin Ruiguo z Národní správy kulturního dědictví uvedl, že Čína dosáhla historických úspěchů v mnoha oblastech. »Čína vypracovala celkový plán na posílení ochrany a využití kulturních památek a vydala šest příslušných politických dokumentů, což je odrazem neustálého prohlubování povědomí o ochraně kulturních památek,« řekl Jin.

Současně se úsilí Číny o ochranu kulturních památek stále zvyšuje a celková situace v oblasti bezpečnosti kulturních památek je dobrá. Reforma muzeí kulturního dědictví se nadále prosazuje a vytvořil se nový typ moderního muzejního systému, v němž je v celé zemi evidováno celkem 6183 muzeí a míra volného přístupu dosáhla 91 procent. Celkový počet ročně pořádaných výstav se rovněž zvýšil o 144 procent.

Nejdůležitější události v oblasti rozvoje cestovního ruchu v Číně

S rozmachem cestovního ruchu v Číně se produkty cestovního ruchu stávají stále rozsáhlejšími. Rozvoj venkovského cestovního ruchu, infrastruktura, nabídka produktů a služeb se nadále optimalizují a zlepšují a Čína uvedla do provozu 1299 národních klíčových vesnic a měst venkovského cestovního ruchu.

Odhaduje se, že v roce 2019 překročí počet příjemců venkovské turistiky v Číně tři miliardy lidí.

Turisté navštěvují i místo konference Zunyi, jednu z národních »rudých« turistických scénických oblastí ve městě Zunyi v jihozápadní čínské provincii Guizhou. FOTO – CGTN

Výrazně se také zvýšil počet »rudých« turistických oblastí, kterých se za posledních deset let rozšířil počet ze 100 na 300. V roce 2019 realizovala průměrný roční nárůst návštěvnosti o více než 11 % a dosáhla 1,41 miliardy návštěvníků. Rudá turistika je pododvětvím cestovního ruchu, v jehož rámci lidé navštěvují lokality s historickým významem pro »rudou« minulost Číny, a je velmi populární mezi mladými Číňany.

Volnočasový a rekreační cestovní ruch také neustále uspokojuje rozmanité a individualizované potřeby lidí v oblasti volného času a dovolené, iniciativně se přizpůsobuje rozmanitým potřebám spotřebitelů v oblasti spotřeby cestovního ruchu a podporuje kvalitu a efektivitu malebných turistických míst. Čína má systém hodnocení cestovního ruchu, který hodnotí turistické atraktivity od A do 5A na základě jejich celkové kvality, a počet národních turistických scénických oblastí 5A se zvýšil ze 144 v roce 2012 na 306 v roce 2021.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy