Je třeba usilovat o pokrok modernizace Číny podporovaný kvalitním rozvojem obyvatelstva, uvedlo klíčové zasedání, které uspořádal nejvyšší čínský rozhodovací orgán. Odborníci se domnívají, že to vysílá signál, že čínský ekonomický model se přesune z »kvantity práce« ke »kvalitě práce«.
Čína v současné době zažívá trend poklesu porodnosti, stárnutí populace a diferenciaci regionálního růstu populace, jak bylo téhož dne uvedeno na prvním zasedání Ústřední komise pro finanční a hospodářské záležitosti (CCFEA) v rámci 20. Ústředního výboru Komunistické strany Číny.
V lednu letošního roku vládní údaje potvrdily první pokles populace za asi šedesát let, přičemž porodnost byla v roce 2022 rekordně nízká. »Stárnutí populace přinese určité výzvy pro hospodářský rozvoj. Řešení tohoto problému je také jedním z důležitých faktorů pro národní konkurenceschopnost a udržitelný rozvoj,« řekl Jimmy Ču, hlavní stratég Fullerton Research.
Na setkání CCFEA bylo zdůrazněno, že země urychlí rozvoj moderních lidských zdrojů s dobrou kvalitou, dostatečným množstvím, optimalizovanou strukturou a rozumnou distribucí tak, aby čínská modernizace pokročila s podporou vysoce kvalitního rozvoje obyvatelstva.
Mao Čuo-jen, profesor na Ekonomické a podnikatelské univerzitě hlavního města, uzavřel v rozhovoru s 21. Century Business Herald, že ohledně setkání stojí za to věnovat pozornost třem bodům: za prvé, zlepšení populační struktury, za druhé, podpora kvality obyvatelstva, a za třetí, pokrok čínské modernizace s podporou vysoce kvalitního rozvoje obyvatelstva.
Vzhledem k tomu Jimmy Ču předpověděl, že budoucí politiky budou mít za cíl zlepšit kvalitu vzdělávání, vychovávat vysoce kvalitní talenty s technologickými inovacemi a praktickými schopnostmi, urychlit průmyslovou transformaci a modernizaci, rozvíjet vznikající odvětví, posílit koordinovaný regionální rozvoj a realizovat mobilitu obyvatel a distribuci pracovních příležitostí.
Celková čínská pracovní síla je stále velmi vysoká, ačkoli Čína čelí stárnutí populace, snižujícímu se počtu pracovní síly a rostoucímu nedostatku pracovních sil, řekl Jüan Sin, viceprezident Čínské populační asociace a profesor demografie na Univerzitě Nankai v Tchien-ťi-nu.
Čínská populace v pracovním věku od 16 do 59 let byla na konci roku 2022 celkem 875,56 milionu. I když se předpokládá, že čínská populace v pracovním věku se do roku 2050 sníží na 650 milionů, je to stále více než kombinovaná populace rozvinutých zemí na celém světě, uvedl Jüan.
Vzhledem k tomu, že tento trend je nevratný, Jüan Sin poznamenal, že poptávka po množství práce bude částečně nahrazena kvalitou práce a v budoucnu se Čína bude spoléhat na inovace, technologický pokrok a digitalizaci, aby zlepšila produktivitu práce.
(pr)