Čínské úsilí o spolupráci v oblasti vesmíru je přínosem pro partnerské země v rámci Pásma a stezky

Každé ráno se vzdělávací a sportovní televizní kanál Laosu prostřednictvím satelitního vysílání LAOSAT-1 dostane do tisíců domácností v této jihovýchodní asijské zemi.

Vzdělávací kanál, který hrál klíčovou roli v tom, že během pandemie covid-19 umožnil studentům v celé zemi studium z domova, nadále poskytuje služby distančního vzdělávání školám a studentům v odlehlých horských oblastech.

Kromě podpory iniciativ distančního vzdělávání v Laosu Čína v uplynulém desetiletí realizovala řadu rozsáhlých projektů vesmírné spolupráce s partnerskými zeměmi iniciativy Pásma a stezky (BRI).

Síť služeb, která je mezi partnerskými zeměmi BRI vytvořena pomocí satelitů a pozemních stanic, je označována jako »vesmírná hedvábná stezka« a podporuje rozvoj vesmírného odvětví, z něhož mají místní obyvatelé prospěch.

Mnohostranný přínos

Společnost China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), která je vedoucím subjektem v kosmickém průmyslu v zemi, poskytuje partnerským zemím BRI služby v oblasti výzkumu, vývoje a vypouštění družic.

Úspěšně byly vypuštěny družice, jako je bolivijská komunikační družice, LAOSAT-1, čínsko-francouzská námořní družice a pákistánská družice dálkového průzkumu Země, které hrají důležitou roli v oblasti komunikací, zemědělství, kultury a zábavy, ochrany životního prostředí a meteorologie.

Projekt LAOSAT-1, oficiálně dodaný v březnu 2016, byl prvním čínským pokusem o vývoz celé družice a zapojení se do provozu v zemi. Laosu nabízí řadu služeb, včetně satelitní komunikace, satelitního televizního přímého přenosu, bezdrátového širokopásmového připojení a dalších, přičemž zajišťuje přenos více než 220 kanálů.

Podle Hiema Phommachanha, bývalého laoského ministra pošt a telekomunikací, LAOSAT-1 splnil sny laoského lidu a má pro Laos velký význam.

Satelity dálkového průzkumu Země, které Čína vypustila pro partnerské země BRI, poskytly důležitou podporu v oblastech, jako je předpověď počasí, prevence a zmírňování následků katastrof a změna klimatu.

Například čínsko-francouzská družice pro sledování mořského prostředí, která byla vypuštěna 29. října 2018, je první družicí vyvinutou společně oběma zeměmi. Realizovala velkoplošné a vysoce přesné synchronní pozorování větru a vln na povrchu oceánu.

Družicová data mohou sdílet a využívat vědci a prognostici po celém světě, což napomáhá lepšímu zkoumání vzniku a proměn oceánského proudění. Poskytuje také služby pro bezpečnost navigace lodí na moři, prevenci a zmírňování následků námořních katastrof, průzkum zdrojů a poskytuje základní informace pro výzkum globálních změn klimatu.

Lokalizovaný provoz

Kromě poskytování vesmírných produktů a služeb pro partnerské země BRI čínský kosmický průmysl také školí místní talenty, podporuje přenos technologií a pomáhá budovat místní infrastrukturu pro rozvoj kosmonautiky.

Čínská akademie vesmírných technologií, dceřiná organizace CASC, dokončila letos v červnu projekt střediska pro montáž, integraci a testování družic (AIT) v Egyptě. Jedná se o první čínský projekt vývozu infrastruktury pro vývoj kosmických lodí a družic, díky němuž se Egypt stal první africkou zemí, která disponuje kapacitami pro vývoj družic.

Dvě družice, které Čína a Egypt společně navrhly a vyvinuly, nedávno v tomto středisku dokončily různé testy a konečnou montáž.

Podle generálního ředitele Egyptské kosmické agentury Sherifa Sedkyho je toto centrum prvním krokem Egypta k rozvoji satelitního průmyslu a umožní Egyptu hrát vedoucí úlohu v předávání satelitních technologií do Afriky.

Provozovatelem družice LAOSAT-1 je společnost Space Star Technology Co., Ltd., pobočka Čínské akademie kosmických technologií. Pomohla Laosu nejen při školení odborníků v oblasti sledování družic, telemetrie a řízení a pozemních aplikací, ale také vytvořila místní tým, jehož téměř 90 % členů pochází z Laosu.

Společnost rovněž provozuje projekty mobilních meteorologických stanic v Bolívii, Uruguayi a Botswaně a projekt mikrosatelitu dálkového průzkumu Země v Etiopii. Prováděla online školení, která pomáhala inženýrům z osmi rozvojových zemí, například z Laosu, Myanmaru, Bangladéše a Pákistánu, zlepšit jejich schopnosti využívat vesmírné technologie pro boj se změnou klimatu.

Navigační systém BeiDou

Kromě individuální spolupráce využívá Čína také své rozsáhlé řady kosmických produktů k poskytování služeb všem partnerským zemím iniciativy Pásmo a stezka.

Jedním z takových příkladů je navigační družicový systém BeiDou-3. Tento družicový systém, který byl oficiálně spuštěn 31. července 2020, zatím poskytuje zrychlené určování polohy a vysoce přesné služby více než 1,5 miliardy uživatelů ve více než 230 zemích a regionech, včetně partnerských zemí BRI.

Podle Žan Čcheng-čchiho, ředitele čínské kanceláře pro správu systému družicové navigace, byly služby založené na BeiDou, jako je například mapování pozemků, přesné zemědělství a inteligentní přístavy, úspěšně použity v zemích ASEAN, jižní a západní Asii, východní Evropě a Africe, aby sloužily místnímu hospodářskému a sociálnímu rozvoji.

V Saúdské Arábii se satelitní systém používá při shromažďování geografických informací pro zeměměřičství a mapování, pomáhá při rozvoji městské komunální infrastruktury a usnadňuje sledování osob a vozidel v poušti.

V Libanonu byla služba BeiDou s vysokou přesností použita při stavebním průzkumu přístavního terminálu v Bejrútu.

Na přehradě v Sarezském jezeře v Tádžikistánu byl satelitní systém využit ke sledování deformace hráze s milimetrovou přesností, čímž byla zajištěna bezpečnost přehrady i místních obyvatel.

V Burkině Faso využila nemocnice postavená během pandemie covid-19 při stavebním průzkumu a mapování vysoce přesnou službu BeiDou a průzkum byl dokončen za pouhých šest dní, což zkrátilo dobu výstavby o více než polovinu.

CASC uvedla, že bude i nadále podporovat pozitivní dopad čínského vesmírného průmyslu a poskytovat lepší služby obyvatelům partnerských zemí BRI prostřednictvím řady produktů, služeb a integrovaných řešení.

(Xinhua)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy