Čínské technologické inovace jsou přínosem pro energetický rozvoj v zemích globálního Jihu

Podle zprávy vydané na okraj konference na nejvyšší úrovni, která se nedávno konala v Pekingu, je Čína na technologické špičce v oblasti energetického rozvoje a poskytuje světu zkušenosti a postupy v oblasti inovací v elektroenergetice.

Na dílčím fóru v rámci konference na druhé nejvyšší úrovni Fóra o globálních opatřeních pro sdílený rozvoj vydala Organizace pro rozvoj a spolupráci v oblasti globálního energetického propojení (GEIDCO) zprávu Výzkum globálního indexu rozvoje elektrické energie.

Tématem subfóra, které se konalo v pátek, byla energetická transformace a udržitelný rozvoj. Pořádala ho nezisková mezinárodní organizace GEIDCO se sídlem v Pekingu, která se věnuje podpoře udržitelného rozvoje energetiky na celém světě.

Kuan Siou-pcheng, zástupce ředitele Generálního ředitelství GEIDCO, řekl agentuře Xinhua, že rozsáhlé území Číny s různými geografickými charakteristikami, jako jsou pouště, lesy, náhorní plošiny a věčně zmrzlé oblasti, má vliv na hospodářský a sociální rozvoj.

»Na základě těchto podmínek Čína prozkoumala technologie výroby elektřiny a modely rozvoje, které jsou vhodné pro její rozvoj, a nashromáždila bohaté zkušenosti s výstavbou projektů, které může sdílet i s dalšími zeměmi, zejména v zemích globálního Jihu,« dodal.

Výzkumná zpráva zmiňuje, že Čína je na technologické špičce v oblasti výroby elektřiny z nových zdrojů energie, přenosu energie o velmi vysokém napětí (UHV), flexibilního přenosu stejnosměrného proudu a digitalizace a inteligentizace elektrických systémů.

Vezměme si například UHV. Rozvoj technologie UHV je dán velkou vzdáleností mezi čínskými zdroji čisté energie, které se nacházejí převážně v západních regionech, a centry spotřeby ve východní Číně. Vyřešila nejen problém velkokapacitního přenosu energie na velké vzdálenosti, ale také realizovala masovou spotřebu čisté energie.

Na druhé straně zeměkoule našla technologie UHV své místo v Brazílii, zemi s bohatými zdroji vodní energie v tropickém deštném pralese v severní části a hustě osídlenými oblastmi na jihu.

State Grid Corporation of China (SGCC), přední státní energetická společnost, aplikovala v této jihoamerické zemi technologie a zkušenosti získané ve své zemi, včetně technologie přenosu stejnosměrného proudu UHV 800 kV, která přenáší elektřinu z vodní elektrárny Belo Monte ve státě Para do velkých měst, jako je Rio de Janeiro a Sao Paulo.

Tento megaprojekt prochází rozsáhlým územím, táhne se v délce více než 2000 km přes tropické deštné pralesy a řeky a zásobuje elektrickou energií přibližně 22 milionů lidí, tedy asi 10 % brazilské populace.

K dnešnímu dni bylo prostřednictvím projektu dodáno 180 miliard kWh vodní energie, což odpovídá úspoře 64 milionů tun standardního uhlí nebo snížení 170 milionů tun emisí CO2.

Projekt přísně dodržuje ekologické předpisy. Při pokládání vedení pro přenos energie inženýrské týmy obcházely místní domorodé osady a ekologicky chráněné oblasti v souladu s místními zákony a předpisy. V roce 2019 byl projekt oceněn jako nejlepší metoda sociálního a environmentálního hospodaření v Brazílii.

Kromě výstavby projektů podporují čínské společnosti také předávání technologií školením místních talentů pro dlouhodobý provoz a údržbu, přičemž jedním z takových příkladů je projekt inteligentních elektroměrů v Saúdské Arábii.

Dohodu o projektu podepsaly SGCC a Saudi Electricity Company v roce 2019 a zahrnovala instalaci pěti milionů elektroměrů a rozvoj podpůrných zařízení. Součástí projektu, který byl v té době největším nasazením inteligentních elektroměrů na světě, byly také technologické služby, integrace zařízení, zkušební testy a údržba a školení personálu.

Teng Kuo-süe, jeden z projektových expertů ze společnosti SGCC, měl plné ruce práce nejen s instalačními pracemi, ale také s vedením kurzů školení místního personálu. Pro své saúdské kolegy vypracoval sadu anglických školicích materiálů, včetně učebnic, poznámek k přednáškám a příruček pro studenty.

Ihab Mohammad, jeden z místních účastníků školení, uvedl, že byl svědkem pečlivosti, odpovědnosti a profesionality zaměstnanců SGCC, kteří svou moudrostí a pracovitostí dokončili vysoce kvalitní projekt ve prospěch místních obyvatel.

Čínští dodavatelé nejenže staví energetické systémy, ale přinášejí také domácí zkušenosti v oblasti ochrany životního prostředí, čímž zvyšují celkovou ekologickou úroveň projektů.

Fotovoltaická elektrárna Phu My o výkonu 330 megawattů, která se nachází v pobřežní písečné oblasti provincie Binh Dinh ve Vietnamu, je významným projektem nové energetiky v rámci 7. národního plánu rozvoje energetiky ve Vietnamu a je největší fotovoltaickou elektrárnou ve středním Vietnamu.

Čínská společnost Power Construction Corporation, která je dodavatelem projektu, při jeho návrhu zvažovala také různé možnosti využití, jako je rozšíření skladování energie, výroba vodíku a čpavku a odsolování mořské vody pomocí zelené elektřiny.

Ke konci dubna 2023 projekt vyrobil a do sítě poslal celkem 695 milionů kWh elektřiny, což odpovídá snížení 670 000 tun emisí oxidu uhličitého nebo úspoře 220 000 tun standardního uhlí.

Projekt také přeměnil a využil přibližně 325 hektarů opuštěné a neúrodné půdy, čímž výrazně snížil prašné bouře a zlepšil místní životní prostředí.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy