Když Jang Jing-ke debutovala na právě probíhajícím Hannover Messe, předním německém průmyslovém veletrhu, překvapilo ji, jak velkou pozornost její společnost vzbudila.
»Hned první den akce jsme získali první zakázku a mnoho zahraničních společností projevilo živý zájem o spolupráci poté, co viděly naše vysoce přesné průmyslové CT měřící zařízení,« uvedla Jang, viceprezidentka společnosti Royma Optoelectronics Technology (Beijing) Co., Ltd.
»Tato akce nám, soukromému podniku, poskytla cennou příležitost předvést naše schopnosti na globální scéně a také ukázala nové příležitosti a vyhlídky na spolupráci s našimi zahraničními partnery,« dodala.
Letošního ročníku Hannover Messe, který probíhal od pondělí do pátku, se zúčastnilo téměř 4000 vystavovatelů z přibližně 60 zemí a regionů. Mezi nimi tvořili čínští vystavovatelé 30 procent účastníků, což je podle pořadatele druhé místo po hostitelském Německu.
Před stánkem společnosti Sichuan Fdrobot Co, Ltd. stál 1,6 metru vysoký bílý humanoidní robot. S ladnou přesností dokázal provádět složité úkony a přitahoval zástupy přihlížejících.
Robot vážil pouhých 43 kg a skládal se ze 71 pohyblivých částí. »Očekáváme, že letos dosáhneme průlomu, kdy bude robot vybaven komunikačními schopnostmi a bude moci pomáhat při jednoduchých úkonech, jako je skládání prádla a další domácí práce,« řekl Chu Tchien-lien, předseda společnosti.
»Na letošním veletrhu Hannover Messe jsme podepsali předběžné dohody o spolupráci s podniky z Německa, Itálie, Brazílie, Indie a dalších zemí. Prostřednictvím této akce usilujeme nejen o rozšíření našeho podnikání, ale také o představení vyspělé čínské robotické technologie světu,« řekl Chu.
Během investičního fóra, které hostilo město Tchaj-cchang ve východočínské provincii Ťiang-su, uzavřela tchaj-cchangská vláda dvě dohody s německými podniky, přičemž celková hodnota investic přesáhla 30 milionů jüanů (4,14 milionu amerických dolarů).
Společnost HCP GmbH, průkopnický německý středně velký farmaceutický a zdravotnický podnik, který se pustil na čínský trh, uzavřel na fóru dohodu s čínskou místní vládou o zřízení základny pro on-line obchodování ve městě, aby zvýšil viditelnost a dostupnost značky.
»Spolupráce představuje náš první krok při expanzi na čínský trh a je to zásadní a pevný krok,« uvedl Ao Miaomiao, generální ředitel společnosti HCP GmbH.
Čína si již osm let po sobě udržuje pozici největšího obchodního partnera Německa, přičemž bilaterální obchod se v roce 2023 vyšplhal na více než 200 miliard eur (přes 214 miliard amerických dolarů).
»Letos si připomínáme 10. výročí založení komplexního strategického partnerství mezi Čínou a Německem. Hluboká integrace průmyslových a dodavatelských řetězců mezi oběma stranami podtrhuje jejich vzájemnou závislost na trzích druhé strany,« uvedl Sü Chuej, vedoucí německé pobočky Jiangsu Taicang Hi-tech Industrial Development Zone.
»Toto propojení vytváří základ pro oboustranně výhodnou hospodářskou a obchodní spolupráci. Při příležitosti Hannover Messe se snažíme přilákat do Tchaj-cchangu více německých podniků,« řekl Sü.
Podle průzkumu, který provedla společnost AHK Greater China, je 78 % německých podniků optimistických ohledně ekonomických vyhlídek Číny a 85 % se domnívá, že atraktivita Číny pro oblast inovací roste.
Thomas Scheler, generální ředitel Německo-čínské obchodní asociace, zdůraznil, že německé investice v Číně se v roce 2023 vyšplhaly na nebývalou úroveň, což podtrhuje význam spolupráce mezi Čínou a Německem.
»Německé podniky mají pozitivní pohled na rozsáhlý a stabilní čínský trh a Hannover Messe slouží jako platforma pro posílení vzájemného závazku k oboustranně výhodné spolupráci mezi oběma zeměmi,« řekl Scheler.
(Xinhua)