Díky neustálým inovacím ve fotovoltaickém průmyslu nabídla Čína v posledních letech Evropě a světu vysoce kvalitní výrobky, které výrazně posunuly jejich úsilí o dekarbonizaci, uvedl organizátor nedávno skončené výstavy Intersolar Europe.
»Čína v posledních letech skutečně pomohla světu získat konkurenceschopné fotovoltaické výrobky, které potřebujeme pro přechod na dekarbonizovanou společnost,« řekl v nedávném rozhovoru Markus Elsaesser, zakladatel a generální ředitel společnosti German Solar Promotion GmbH.
»Proto si myslím, že je dobré takovou spolupráci podporovat,« dodal a zdůraznil snahu o prohloubení vzájemně výhodné spolupráce mezi čínskou a evropskou stranou.
Třídenní výstava Intersolar Europe, největší a nejvlivnější v evropském fotovoltaickém průmyslu, přilákala přibližně 3000 vystavovatelů z celého světa, kteří představili své nejnovější produkty a řešení v oblastech, jako jsou fotovoltaické moduly a systémy pro ukládání energie.
Elsaesser zdůraznil, že na prvním místě seznamu zúčastněných zemí se poprvé od založení výstavy umístila Čína s 976 vystavovateli, následovaná Německem s 934 vystavovateli.
Poznamenal, že inovační průlomy čínských výrobců fotovoltaických systémů byly na výstavě každoročně v centru pozornosti.
Uvedl například, že výrobci při vývoji solárních panelů s vyšší účinností fotoelektrické přeměny využívají méně materiálů, aby snížili náklady, což vede k menší potřebě instalačního prostoru a vyššímu počtu instalovaných projektů.
»Tyto inovace jsou dobré pro dekarbonizaci našeho průmyslu a společnosti v Evropě i celosvětově, k čemuž velmi přispívají čínští výrobci, neboť jejich podíl na světovém trhu je velmi vysoký,« uvedl.
Podle Elsaessera jsou všechny obnovitelné zdroje včetně fotovoltaického průmyslu pro Německo a širší evropské prostředí životně důležité vzhledem k jejich jasným cílům dekarbonizace kontinentu.
»Jsme na dobré cestě,« ale k dosažení těchto cílů zbývá ještě mnoho práce, »proto potřebujeme solární energii, baterie a také elektromobily na silnicích,« řekl a dodal, že právě takové konkurenceschopné, spolehlivé a udržitelné výrobky mohou čínští výrobci poskytnout.
Elsaesser poznamenal, že čínský fotovoltaický průmysl úspěšně vytvořil kompletní hodnotový řetězec od surovin až po finální výrobky ve velkém měřítku, což podtrhuje jeho význam pro Evropu.
»Doufám, že se v Evropě rozšíří spolupráce s čínskými společnostmi v oblasti fotovoltaiky, jako jsme to již viděli v sektoru baterií, kde čínské firmy vybudovaly výrobní závody v evropských zemích, jako je Německo a Maďarsko,« řekl.
Elsaesser zdůraznil, že rozvoji světového fotovoltaického průmyslu by neměly bránit žádné obchodní překážky, zejména s ohledem na rostoucí požadavky Evropy na udržitelnou a lokalizovanou výrobu.
Spolupráce mezi čínskými a evropskými subjekty by mohla zvýšit odolnost evropského trhu a podpořit čínské společnosti v prohlubování jejich obchodních aktivit v Evropě. »Spolupráce je tedy oboustranně výhodná,« uzavřel Elsaesser.
(Xinhua)