Až 85 % respondentů v celosvětovém průzkumu ocenilo koncept »společenství se sdílenou budoucností pro lidstvo«, zatímco 94,2 % z nich ocenilo Čínou navrhované hodnoty »míru, rozvoje, spravedlnosti, demokracie a svobody« pro celé lidstvo.
Průzkum provedly CGTN Think Tank a Tsinghua-Epstein Center for Global Media and Communication. Průzkumu se zúčastnilo celkem 4000 lidí z 20 zemí před státní návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Saúdské Arábii, kde se zúčastnil prvního summitu Čína – arabské státy a summitu Čína – Rada pro spolupráci v Zálivu (GCC).
V uplynulých deseti letech podepsala Čína s 20 arabskými státy dohody o spolupráci v rámci iniciativy pásma a stezky a 17 arabských států podpořilo Čínou navrhovanou Globální rozvojovou iniciativu.
Prezident Si předložil ve všeobecné rozpravě na 76. zasedání Valného shromáždění OSN dne 21. září 2021 a vyzval mezinárodní společenství, aby rozvoj zařadilo na přední místo globální makropolitické agendy a společně směřovalo globální rozvoj k vyváženější, koordinovanější a inkluzivnější fázi.
S agendou souhlasilo 78,4 % respondentů průzkumu, kteří se domnívají, že »rozvoj je důležitým způsobem řešení globálních problémů«, a 79,4 % uznalo plody spolupráce s Čínou.
Dnešní svět prochází hlubokými změnami, které nemá za posledních sto let obdoby. Čína i arabské země stojí před historickým úkolem uskutečnit národní omlazení a urychlit národní rozvoj. Pro realizaci tohoto úkolu se 85,2 % respondentů shodlo na tom, že země by měly podniknout aktivní kroky ke společnému řešení rizik a výzev v globálním rozvoji, zatímco 84,7 % respondentů očekává, že země budou podporovat inkluzivnější a diverzifikovanější globální rozvoj a společně udržovat globální ekonomickou stabilitu.
Tváří v tvář rozdílným národním podmínkám 84,1 procenta respondentů uvedlo, že předpokladem spolupráce je respektování různých rozvojových cest a systémových odlišností zemí, a 89,6 procenta očekává, že země budou řešit mezinárodní spory prostřednictvím dialogu a konzultací.
Kromě toho 85,6 procenta respondentů souhlasilo s Čínou navrhovanou Globální bezpečnostní iniciativou (GSI) a domnívalo se, že bezpečnost je předpokladem rozvoje. Si navrhl GSI na dubnovém slavnostním zahájení výroční konference Boao Forum for Asia 2022 s cílem podpořit bezpečnost pro všechny na celém světě.
S poukazem na to, že hegemonismus a mocenská politika ohrožují globální bezpečnost, se 80,8 % respondentů postavilo proti hegemonismu, mocenské politice a svévolnému uvalování sankcí na jiné země, zatímco 80,4 % respondentů z rozvojových zemí poukázalo na to, že mentalita studené války a mocenská politika ohrožují světový mír a zhoršují bezpečnostní výzvy a země by měly spolupracovat na vybudování vyvážené, účinné a udržitelné bezpečnostní architektury.
(pr)