Čínská ekonomika uvolňuje potenciál v souladu s rostoucí celosvětovou potřebou péče o seniory

Stárnutí populace je společným celosvětovým problémem, a proto roste poptávka po inovativních a komplexních službách péče o seniory, což uvolňuje potenciál pro nově vznikající odvětví.

Očekává se, že s rostoucím počtem stárnoucí populace se Čína na tomto trendu sveze a uvolní rychlý rozvoj potenciálních odvětví ekonomiky spojené s péčí o seniory, která přitáhnou investice zahraničních podniků.

V roce 2023 bude v Číně 297 milionů osob ve věku 60 let a více, což představuje 21,1 % celkové populace. Odborníci předpovídají, že kolem roku 2035 jejich počet překročí 400 milionů a do roku 2050 by měl dosáhnout 500 milionů.

Již nyní přitom objem tohoto odvětví v Číně dosahuje přibližně sedmi bilionů jüanů (960 miliard amerických dolarů) a očekává se, že do roku 2035 dosáhne přibližně 30 bilionů jüanů (4,13 bilionu dolarů).

Japonsko a Evropská unie se při vstupu do pokročilé fáze stárnutí obyvatelstva rozhodly podporovat tento typ ekonomiky a transformovat potenciál stárnoucí struktury obyvatelstva do hnací síly domácí spotřeby tím, že se zaměřily na potřeby a preference starší populace.

Podle Chu Cu-čchüana, výzkumného pracovníka čínského Státního informačního centra, Nizozemsko zkoumá digitální aplikace v oblasti domácí péče, Japonsko intenzivně podporuje pečovatelské roboty a asistenční digitální technologie a Velká Británie rozvíjí základní výzkum a inovace obchodních modelů v oblasti této ekonomiky.

Péče o seniory zahrnuje širokou škálu průmyslových odvětví, má dlouhý průmyslový řetězec a vykazuje různé formy podnikání.

Vedoucí podnikatelé v příslušných průmyslových odvětvích po celém světě vidí příležitosti ve spolupráci s čínskými společnostmi a v Číně realizují rozsáhlé investice.

Společnost Sindora Living, singapurská korporace provozující pečovatelské domy a rezidenční zařízení, otevřela v květnu v Nankingu, hlavním městě provincie Ťiang-su ve východní Číně, špičkové zařízení péče o seniory.

»V Číně vidíme v budoucnu prudce rostoucí trh s péčí o seniory, a proto jsme se rozhodli v Číně investovat,« řekl Nathaniel Farouz, generální ředitel společnosti Sindora Living.

Dalším příkladem zahraniční spolupráce v tomto odvětví je komunita Yada Panasonic. V roce 2023 byla ve městě I-sing v provincii Ťiang-su otevřena komunita, jejímž cílem je poskytovat pokročilou péči o seniory integrovanou do každodenního života, spolu s Wellness Smart Town naplněným technologiemi Panasonic v oblasti péče o stárnoucí lidi a zdravého životního stylu.

»Společnost Panasonic přenesla do Číny více než 20 let zkušeností nasbíraných v Japonsku, kde je problém stárnutí obyvatelstva závažnější, a plně se podílela na plánování budov, výstavbě krajinných úprav a designu prostor komunity Yada Panasonic, aby vytvořila bezpečný a pohodlný život pro spotřebitele,« uvedl Tetsuro Homma, výkonný viceprezident společnosti Panasonic Holdings Corporation.

Senioři si povídají v místnosti bytového komplexu pro staré lidi ve městě Čchü-ťing v jihozápadní čínské provincii Jün-nan, 10. července 2024. FOTO – Xinhua/Hu Chao

»Yada Panasonic Community je největší inteligentní důchodcovskou komunitou společnosti Panasonic v Číně a také první pojmenovanou komunitou společnosti Panasonic v zahraničí,« dodal.

Odvětví související s péčí o seniory se v Číně v současné době soustřeďují především na základní služby, jako je stravování, ošetřovatelství a zdravotní péče, uvedl Čang Š‘-sin, úředník Národní komise pro rozvoj a reformy. Diverzifikované a individualizované potřeby seniorské komunity nejsou efektivně uspokojovány, což představuje obrovské příležitosti pro rozvoj, uvedl Čang.

V roce 2023 dosáhne velikost čínského trhu s výrobky pro seniory hodnoty pěti bilionů jüanů (548,57 miliardy dolarů), přičemž se jedná o rozmanité druhy a velké množství. Na konci roku 2023 přitom v Číně existovalo více než 490 000 podniků souvisejících s péčí o seniory.

Jack Wu, řídící partner společnosti Acadia Advisory Group, řekl agentuře Xinhua, že Čína je jako obrovský trh vhodným místem pro britské investory.

»Vezměme si jako příklad trh s péčí o seniory, Čína má rychle stárnoucí populaci, zatímco Spojené království má jedno z předních odvětví péče o seniory na světě, a to se stane odvětvím s obrovským investičním potenciálem mezi oběma zeměmi,« řekl Wu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy