Řada signálů naznačuje, že čínská ekonomika se od začátku letošního roku zotavuje výraznějším tempem a zlepšuje se důvěra trhu, přičemž analytici očekávají, že v příštích čtvrtletích se uvolní další růstový potenciál.
Růst zahraničního obchodu i objemu poskytnutých úvěrů v prvním čtvrtletí překonal odhady trhu a výrobní aktivita a spotřeba se nadále zvyšovaly, ukázaly oficiální údaje.
Podle Výzkumného ústavu Bank of China v důsledku výrazného odeznění důsledků covid-19 a včasného nasazení ekonomických stabilizačních politik pokračovalo v prvním čtvrtletí oživení čínské ekonomiky a výrazně se zlepšila důvěra a očekávání trhu.
Údaje Generální celní správy z minulého týdne ukázaly, že zahraniční obchod se v posledních třech měsících zlepšuje. Po meziročním poklesu o 7 % v lednu v důsledku svátků Svátku jara se v únoru zotavil a vzrostl o 8 %, v březnu pak o 15,5 %.
V březnu letošního roku tempo růstu vývozu hlavních světových velmocí v oblasti zahraničního obchodu setrvale klesal. Naproti tomu čínský vývoz i přes vysoký základní objem v roce 2022 stále vykazoval opačný trend a tempo růstu výrazně překonávalo očekávání trhu, uvedl Wang Ťing, analytik výzkumného ústavu Bank of China.
Wang uvedl, že k růstu přispělo především odblokování dřívějších nevyřízených objednávek, obnovení exportních zakázek na výrobky náročné na pracovní sílu a silná konkurenceschopnost nových výrobků.
Pokud jde o finanční sektor, objem úvěrů denominovaných v jüanech dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 10,6 bilionu jüanů, což je o 2,27 bilionu jüanů více než před rokem, zatímco objem nových sociálních výdajů dosáhl v prvním čtvrtletí 14,53 bilionu jüanů, což je o 2,47 bilionu jüanů více než ve stejném období loňského roku.
»Růst úvěrů v jüanech dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku rekordní úrovně, protože trvalé zlepšování ekonomiky vedlo k oživení poptávky podniků po úvěrech,« uvedl Wen Pin, hlavní ekonom banky China Minsheng.
Čou Mao-chua, analytik banky China Everbright, přičítá dobré finanční výsledky oživení důvěry podniků a domácností, pokračující expanzi podnikových investičních aktivit a oživení spotřeby domácností a poptávky po bydlení.
Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu si do března udržela expanzi po tři měsíce v řadě, přičemž index nákupních manažerů (PMI) pro čínský zpracovatelský sektor dosáhl hodnoty 51,9 a PMI pro nevýrobní sektor dosáhl hodnoty 58,2.
Podle hlavního makroanalytika společnosti Hua Chuang Securities Čang Jü dosáhl průměrný index PMI ve výrobním sektoru v období leden-březen energické hodnoty 51,5, což se blíží úrovni zaznamenané ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020.
Pozoruhodně se zlepšila také důvěra na trhu. Index podnikatelských vyhlídek dosáhl hodnoty 55,5, přičemž optimismus sdílela všechna sledovaná odvětví, uvedl Národní statistický úřad.
Při pohledu na první dva měsíce si údaje o maloobchodních tržbách, růstu investic, zahraničních investicích a zaměstnanosti udržely stabilitu. Zejména maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o 3,5 %, čímž zvrátily poklesy zaznamenané v předchozích třech měsících.
Kromě povzbudivých údajů byla v Číně patrná také vysoká dynamika ekonomických aktivit. Platforma pro zpracování velkých dat v reálném čase vyvinutá společností Baidu Maps ukázala, že průměrný index toku cestujících v klíčových vnitrostátních uzlech osobní dopravy, stejně jako index toku obyvatelstva a index přetížení klíčových turistických atrakcí a oblíbených obchodních čtvrtí, se postupně zvyšuje.
Minulý týden se v jihočínské ostrovní provincii Chaj-nan konal třetí ročník výstavy China International Consumer Products Expo, který ukázal dynamiku oživení spotřebitelského trhu. Počet zúčastněných značek se zvýšil na 3300 z 2600 v prvním zasedání v roce 2021, zatímco počet návštěvníků vzrostl na přibližně 320 000 z 240 000 při prvním konání akce.
V sobotu byl zahájen 133. čínský veletrh dovozu a vývozu, přezdívaný také Kantonský veletrh, který se poprvé od vypuknutí covid konal offline a v rekordním měřítku přivítal kupce z více než 220 zemí a regionů.
Pokud jde o očekávání letošního hospodářského růstu, Sü Čchun, ředitel výzkumného ústavu Changjiang Securities, se domnívá, že rok 2023 bude rokem mírného oživení a že pětiprocentního cíle růstu HDP pro celý rok lze dosáhnout hladce.
Díky znovuotevření různých provozoven od začátku roku se plně uvolnila zadržovaná poptávka, uvedl Sü.
Čang Li-čchun, výzkumný pracovník Centra pro výzkum rozvoje Státní rady, uvedl, že se posílila spotřeba a investice do infrastruktury, vládní investice posílily investice napříč společností a důvěra podniků se postupně obnovila.
»Stále je však třeba vynaložit velké úsilí na konsolidaci hospodářského oživení, zejména při řešení trojího tlaku, kterým je pokles poptávky, otřesy na straně nabídky a oslabení očekávání. Je také třeba zaměřit úsilí na rozšíření domácí poptávky, zajištění nabídky a stabilizaci cen,« uvedl Čang.
(Xinhua)