Čínská ekonomika po 75 letech posiluje a získává novou dynamiku růstu

Od založení Čínské lidové republiky před 75 lety se země vyvinula ze zaostalé a chudé země v druhou největší ekonomiku světa a dosáhla na této cestě mnoha milníků.

Tím, že se Čína vydala cestou vysoce kvalitního rozvoje, který je založen na inovacích, je udržitelný z hlediska životního prostředí a stále otevřenější, nabízí světu stále nové impulsy a příležitosti k růstu. Následující čísla a fakta osvětlují, jak se hlavní světová hospodářská velmoc za tři čtvrtě století proměnila a jak se jí daří.

Skok v ekonomice

Za posledních 75 let nebyl rychlý hospodářský pokrok Číny ničím jiným než zázrakem.

Ve stálých cenách se celkový hospodářský výkon v roce 2023 zvýšil 223krát oproti roku 1952, přičemž průměrné roční tempo růstu činilo 7,9 %.

Konkrétně HDP Číny v roce 2023 překročil 126 bilionů jüanů (přibližně 18 bilionů amerických dolarů). V roce 1952 činil HDP pouhých 67,9 bilionu jüanů.

V roce 1986 překročil jeden bilion jüanů a v roce 2000 překročil 10 bilionů jüanů. V roce 2020 HDP země přesáhl 100 bilionů jüanů.

Čína si tak zajistila vítězství v pokračujícím boji proti chudobě. Do roku 2020 se 98,99 milionu lidí na čínském venkově vymanilo z chudoby a všech 832 chudých okresů bylo oficiálně uznáno za vymaněné z chudoby.

Životní úroveň čínského lidu se posunula od pouhého živoření k mírné prosperitě ve všech ohledech. Za posledních 75 let se disponibilní příjem na obyvatele Číny po zohlednění inflace zvýšil 76krát.

Letecký snímek z dronu ukazuje kombajny pracující na rýžovém poli v okrese Fang-čeng v Char-pinu v severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang, 22. září 2024. FOTO – Xinhua/Wang Song

Základy rozvoje jsou stále pevnější a zásobování země potravinami zůstává pevně v jejích rukou, přičemž celková produkce obilí vzrostla ze 113,18 milionu tun v roce 1949 na 695,41 milionu tun v roce 2023.

Průmyslová výrobní kapacita se neustále zlepšuje. V roce 2023 překročila přidaná hodnota zpracovatelského průmyslu 33 bilionů jüanů a zůstala tak 14 let po sobě největší na světě, pokud jde o rozsah.

Nová odvětví a obchodní modely vznikají jeden za druhým a sektor služeb se postupně rozrostl a stal se největším odvětvím národního hospodářství.

Za posledních 75 let se ekonomický vliv Číny neustále zvyšuje. V roce 2023 představoval celkový hospodářský výkon země přibližně 17 % celkového světového výkonu. V letech 2013 až 2023 přesáhl průměrný příspěvek Číny k celosvětovému hospodářskému růstu 30 procent, což z ní činí největší hnací sílu světového hospodářského růstu.

V současné době je Čína největším světovým obchodníkem se zbožím, druhou největší zemí v obchodu se službami, druhým největším spotřebitelem komodit a největším držitelem devizových rezerv.

V roce 2023 dosáhlo skutečné využití přímých zahraničních investic 163,3 miliardy amerických dolarů, což představuje 176násobný nárůst oproti roku 1983, a několik let po sobě si tak udržuje přední světové měřítko.

Iniciativa Pásmo a stezka upevnila a rozšířila síť partnerství a bylo založeno 22 pilotních zón volného obchodu.

Evropský tvůrce veřejného mínění Modern Diplomacy ve svém nedávném článku uvedl, že za posledních 75 let se Čína z chudé země stala druhou nejlepší ekonomikou světa s největším výrobním systémem na světě. Od 18. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny) dosáhlo národní úsilí výsledků a historických změn, a úspěšně tak podpořilo a rozšířilo etapy modernizace.

Kontejner nákladního vlaku Čína-Evropa je zvedán v přístavu v Horgosu v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny, 15. ledna 2024. FOTO – Xinhua/Bai Fengliang

Nový růstový impuls

Zejména od 18. celostátního sjezdu KS Číny v roce 2012 je Čína odhodlána realizovat novou filozofii rozvoje, uvolňovat dynamiku, vitalitu a potenciál kvalitního rozvoje a zároveň účinně řešit různá rizika a výzvy na této cestě.

Čína je svědkem neustálé optimalizace své hospodářské struktury. V roce 2023 dosáhla míra příspěvku výdajů na konečnou spotřebu k hospodářskému růstu 82,5 %, což dále posílilo roli spotřeby jako hlavního motoru.

Do konce roku 2023 se míra urbanizace trvale bydlícího obyvatelstva zvýšila o 13,06 procentního bodu ve srovnání s koncem roku 2012, čímž se dále zmenšily rozdíly ve vývoji mezi městskými a venkovskými oblastmi.

Čína jako země orientovaná na inovace neustále posiluje svou dynamiku růstu. V roce 2023 se celkové výdaje Číny na výzkum a experimentální vývoj zařadily na druhé místo na světě a oproti roku 2012 se zvýšily 2,2krát. Pořadí Číny v globálním inovačním indexu se zvýšilo z 34. místa v roce 2012 na 12. místo v roce 2023, čímž se Čína stala jedinou ekonomikou se středními příjmy mezi třiceti nejlepšími.

Rychle se formuje řada inteligentních a ekologických průmyslových odvětví. Elektromobily, solární baterie a lithium-iontové baterie, zařazené do kategorie čínské technologicky náročné a zelené »nové trojky«, vykázaly v roce 2023 celkovou hodnotu vývozu 150 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 29,9 %.

Zaměstnanci pracují na montážní lince čínského výrobce vozidel Seres Group v nové oblasti Liang-ťiang v jihozápadní Číně, obec Čchung-čching, 25. dubna 2024. FOTO – Xinhua/Huang Wei

Čína dosáhla plodných výsledků také v oblasti ekologického rozvoje. Za posledních deset let tvořil nově instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie více než 40 % celkového světového výkonu. Již devět let po sobě Čína zaujímá přední místo na světě ve výrobě a prodeji vozidel na nové energie.

Za posledních deset let Čína podpořila průměrný roční hospodářský růst o více než šest procent při tříprocentním nárůstu spotřeby energie a snížila spotřebu energie na jednotku HDP o 26,8 procenta.

Země si stanovila ambiciózní cíle ukončit do roku 2030 růst emisí uhlíku a do roku 2060 dosáhnout uhlíkové neutrality. Tyto cíle podnítily obrovskou poptávku po modernizaci tradičního průmyslu a ekologické spotřebě, což vedlo k tomu, že se Čína stala největším zeleným trhem na světě.

Cesta nové Číny trvající 75 let ukazuje její odolnost, růst a neochvějný pokrok směrem k ještě světlejším zítřkům.

Na třetím plenárním zasedání 20. ústředního výboru KS Číny v červenci letošního roku Čína představila řadu konkrétních reformních opatření a předložila jasný plán podpory vysoce kvalitního rozvoje a otevření se vysokým standardům s cílem pokročit v modernizaci Číny.

Předpokládá se, že Čína bude i nadále přinášet větší stabilitu a jistotu do neklidného světa a zároveň poskytovat více příležitostí ke spolupráci spolu s vlastním rozvojem.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy