Čínská ekonomika nabírá na síle v prostředí cílené kombinace opatření

Řada ukazatelů naznačuje, že se výkonnost čínské ekonomiky v první polovině roku zlepšila, což signalizuje trvalou dynamiku oživení, protože země se s pomocí cíleného mixu opatření vyrovnává s překážkami a nepříznivými vlivy.

Premiér Li Čchiang ve svém projevu na sympoziu o hospodářské situaci tento týden uvedl, že čínská ekonomika si od začátku letošního roku udržuje solidní vzestupnou dynamiku a pěstuje nové růstové faktory navzdory komplikovanému zahraničnímu klimatu. Zdůraznil, že tyto úspěchy byly »těžce vydobyté«.

Přestože stále existuje mnoho obtíží a výzev, politická opatření vlády se nadále projevují a pozitivní tržní ukazatele narůstají, uvedl premiér.

Signály růstu

Čínský zahraniční obchod dosáhl v prvních šesti měsících nového maxima a objem obchodu se zbožím se meziročně zvýšil o 6,1 % na 21,17 bilionu jüanů (asi 2,97 bilionu amerických dolarů), jak ukázaly páteční údaje celních úřadů.

Zejména růst exportu pokračoval v oživení a v tomto období se meziročně zvýšil o 6,9 procenta, což podle zahraničních zpravodajských agentur »překonalo odhady«.

Spotřebitelské výdaje se zvýšily v souvislosti s boomem spotřeby služeb, protože čínští spotřebitelé jsou ochotnější utrácet za stravování, živé koncerty a výlety.

Podle údajů Čínské asociace scénických umění zaznamenaly příjmy z pokladen komerčních představení v zemi v prvním pololetí meziroční nárůst o zhruba 13 %, což odráží rostoucí oblibu kultury a uměleckých aktivit mezi spotřebiteli.

Toto číslo je do značné míry v souladu s dříve zveřejněnými oficiálními údaji o spotřebě. Podle Národního statistického úřadu (NBS) se v období leden-květen maloobchodní tržby za spotřební zboží v Číně, které jsou hlavním ukazatelem síly spotřeby v zemi, meziročně zvýšily o 4,1 procenta.

Dalším ostře sledovaným ekonomickým ukazatelem jsou investice. V období od dubna do června vzrostl index projektové investiční aktivity, který na základě údajů o nabídkách projektů sestavuje Státní informační centrum, mezičtvrtletně o 32,1 %, což naznačuje robustnost investičních aktivit navzdory odporu ze strany sektoru nemovitostí.

Růst indexu naznačuje, že realizace souvisejících projektů se v následujících měsících urychlí, protože vítězství v tendru je prvním krokem k realizaci projektů, uvedl Jang Tao-ling, vedoucí oddělení pro zpracování velkých dat Státního informačního centra.

Odvětví související s technologiemi se stala mezi investory oblíbenými sektory. Údaje NBS odhalily, že investice do high-tech odvětví zaznamenaly hvězdný růst, když v období od ledna do května meziročně vzrostly o 11,5 %, což je výrazně více než 4% růst investic do fixních aktiv.

Sada opatření

Čína si pro celý letošní rok stanovila roční cíl růstu ve výši přibližně pěti procent. V prvním čtvrtletí čínská ekonomika vzrostla o 5,3 procenta.

Premiér Li sice uznal pokrok, ale zároveň zdůraznil, že je třeba zachovat si jasnou mysl. Uvedl, že faktory ovlivňující růst se staly složitějšími než dříve, a proto řešení těchto obtížných problémů v ekonomickém provozu vyžaduje velké úsilí.

Čínská ekonomika se v současné době potýká se stále složitějším a přísnějším vnějším prostředím, nedostatečně efektivní domácí poptávkou a dosud neposílenou vnitřní hnací silou, upozornila v červnu na tiskové konferenci mluvčí NBS Liou Aj-chua.

Vzhledem k tomu, že vnější nejistoty jsou stále velké, zůstává klíčem k podpoře růstu plné využití vlastního supervelkého čínského trhu a posílení domácí poptávky.

K povzbuzení poptávky na trhu zavedla Čína v červnu několik opatření, včetně rozšíření bezvízové tranzitní politiky, uvolnění omezení nákupu vozidel a podpory spotřeby inteligentní elektroniky využívající umělou inteligenci.

Země také v březnu zahájila nové kolo obchodování se spotřebním zbožím. Díky většímu množství dotací a pobídek vedla tato iniciativa k růstu prodeje výrobků, jako jsou automobily, domácí spotřebiče a nábytek.

Na fiskálním poli Čína přijala řadu proaktivních fiskálních opatření, včetně emise mimořádně dlouhých speciálních státních dluhopisů, s cílem podpořit investice a spotřebu. Mezitím byly také využity úrokové sazby, refinancování a další měnové nástroje k posílení proticyklických změn a podpoře reálné ekonomiky.

Kromě využití spotřeby a investic ke stimulaci růstu zavedla Čína také vícestranná opatření ke zmírnění dopadů na sektor nemovitostí.

Dosud oznámená opatření zahrnují preferenční politiku pro kupce domů, nástroj pro opětovné poskytování úvěrů místním státním podnikům, aby si mohly vzít úvěry a koupit komerční domy pro dostupné bydlení, a také mechanismus bílé listiny, který má pomoci developerům s nedostatkem hotovosti v přístupu k úvěrům.

Čang Pin, zástupce ředitele Institutu světové ekonomiky a politiky Čínské akademie sociálních věd, uvedl, že hlavním problémem, který brzdí fungování čínské ekonomiky, je stále nedostatečná poptávka. Vyzval k úsilí o další posílení proticyklických opatření prostřednictvím posílení fiskální a měnové politiky.

Během ekonomického sympozia premiér Li zdůraznil, že politická opatření by se měla soustředit na dosažení letošních cílů hospodářského růstu.

Čína by měla dále zajistit solidní provádění makroekonomické politiky, pracovat na využití synergií politik, zvýšit účinnost provádění politik a usnadnit udržitelný a zdravý rozvoj ekonomiky, uvedl Li.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy