Čínská ekonomika se v roce 2023 dobře rozjela, jak ukazují povzbudivé ukazatele od cestovního ruchu a pokladních příjmů až po index nákupních manažerů (PMI).
Během týdenních svátků Jarního festivalu Čína zaznamenala téměř 2,9 milionu přeshraničních cest, což je meziroční nárůst o 120,5 %, a 308 milionů domácích cest, což je nárůst o 23,1 % a zpětně na 88,6 % úrovně roku 2019 za stejné období. Do pokladen kin přiteklo 6,76 miliardy jüanů (asi jedna miliarda amerických dolarů), což je druhá nejvyšší hrubá částka za tento každoroční svátek, kterou překonal pouze rok 2021. Index PMI pro čínský výrobní sektor dosáhl v lednu hodnoty 50,1 a po třech po sobě jdoucích měsících poklesu se vrátil k expanzi.
Rostoucí aktivita a mobilita signalizují, že druhá největší ekonomika světa letos zaznamená rychlejší oživení, než se očekávalo. Současná dynamika je založena na těžce vydobytém hospodářském výkonu Číny v podmínkách pandemie covid-19 a rostoucí globální nejistoty.
Ve srovnání s ostatními velkými ekonomikami se Číně podařilo v největší míře snížit dopad pandemie na její hospodářský a sociální rozvoj. V roce 2020 vykázala tempo růstu ve výši 2,2 % a stala se tak jedinou velkou ekonomikou, která v tomto roce dosáhla růstu. Zůstala výrazným motorem světové ekonomiky, když rostla v roce 2021 o 8,4 % a v roce 2022 poroste o tři procenta. V posledních třech letech dosáhla Čína průměrného tempa růstu 4,5 %, což je mnohem více než celosvětový průměr s přibližně dvěma procenty, a její roční tempo růstu bylo rovněž mnohem vyšší než tempo růstu velkých ekonomik, jako jsou Spojené státy a Německo.
Klíč k hospodářskému růstu Číny spočívá v účinné koordinaci prevence a kontroly covid-19 s hospodářským a sociálním rozvojem pod vedením Komunistické strany Číny. Institucionální silné stránky, jako je mobilizace zdrojů k realizaci významných iniciativ, umožnily zemi zajistit strategické výsledky v boji proti covid-19 na počátku roku 2020 a umožnily jí rychle se vypořádat s více než 100 ohnisky infekce v celé zemi. To znamenalo, že hospodářská činnost se mohla obnovit rychlejším tempem, pokud se podařilo dostat virus v postižených oblastech pod kontrolu.
Díky důsledné politice otevírání Čína v posledních třech letech udržela růst zahraničního obchodu a skutečného využívání zahraničních investic. V zájmu vysoce kvalitního růstu její inovační strategie vylepšila mezinárodní konkurenceschopnost čínských podniků a přispěla k rozvoji high-tech odvětví, včetně letectví a kosmonautiky, cloud computingu a umělé inteligence. Podíl rychle rostoucí digitální ekonomiky Číny představoval v roce 2021 39,8 % jejího HDP.
Velikost čínské ekonomiky přesáhla 120 bilionů jüanů. Díky nejkomplexnějšímu průmyslovému systému na světě, stále dokonalejší síti infrastruktury, odolnějším průmyslovým a dodavatelským řetězcům a lepší schopnosti zajistit potravinovou, energetickou a surovinovou bezpečnost má nyní čínská ekonomika pevnější materiální základnu pro udržení stabilního, zdravého a udržitelného rozvoje.
Vzhledem k tomu, že se v roce 2023 předpokládá pokles celosvětového růstu oproti roku 2022, jsou mezinárodní instituce obecně optimistické, pokud jde o vyhlídky růstu Číny. Mezinárodní měnový fond v pondělí předpověděl, že čínská ekonomika v roce 2023 poroste o 5,2 %, což je o 0,8 procentního bodu více než v jeho prognóze z října 2022. Předchozí výroční zpráva Organizace spojených národů předpovídala, že růst čínského HDP v letošním roce dosáhne 4,8 %.
Z hlediska náročného boje s covid-19 a významného hospodářského růstu Čína nadále plní svou roli aktivního účastníka společného budování společenství se sdílenou budoucností lidstva a roli klíčové hnací síly světové ekonomiky. Díky vylepšované reakci na covid-19 a pokroku v oblasti vysoce kvalitního růstu se Čína bude i nadále sdílet své výdobytky se zbytkem světa.
(Xinhua)
Ať už jdou ti číňani do prdele, nejdřív nás nakazej a pak se ještě chlubej, jak jim to jde
Ten virus přišel z USA, nvíš, o čem mluvíš.
Pane Jaro, opatrně s tou jadrnou češtinou, mohlo by to pro Vás mít následky 🙂
Z
Evropa by se měla od Číny učit. Kdybychom zvládali ekonomiku takhle, nemuseli jsme řešit tu obří inflaci!
Nejdřív kritizovali Čínu za to, že porušuje lidská práva, když vše zavírá a dělá lockdowny, pak že všechno uvolňuje. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.