Čína zvyšuje úsilí o udržení přitažlivosti pro investice ze zahraničí

Čína v poslední době zintenzivnila svou politickou podporu zaměřenou na přilákání zahraničních investic a na uspokojení potřeb mezinárodních firem.

Toto intenzivní úsilí je jasným a zřetelným signálem odhodlání země dále se otevírat a upevňovat tak svou pozici jednoho z nejatraktivnějších spotřebitelských a výrobních trhů na světě.

Cílená podpora

Státní rada země v neděli představila pokyny obsahující 24 konkrétních opatření k další optimalizaci zahraničního investičního prostředí v Číně a posílení přílivu zahraničních investic.

Tato opatření zahrnují rozšíření počtu zkušebních oblastí, které se otevřou širšímu spektru služeb, podporu zahraničních firem a jejich výzkumných a vývojových center při realizaci velkých vědeckotechnických projektů, usnadnění cestování vedoucích pracovníků, techniků a jejich rodin a zvýšení odbornosti pracovníků místních úřadů, kteří se zabývají zahraničními investicemi.

Zahraniční firmy byly rovněž vyzvány, aby se podílely na stanovování norem na základě zákona a v souladu se zásadami fair play a aby v Číně vyvíjely celosvětově špičkové výrobky.

»Tato opatření řeší konkrétní obavy zahraničních firem a zdůrazňují směřování Číny k dalším reformám a otevírání se,« uvedl Nie Pching-siang, výzkumný pracovník think-tanku ministerstva obchodu (MOC).

Pokyny jsou v souladu s neustálým úsilím země o tržněji orientované, zákonem podložené a internacionalizované podnikatelské prostředí. Začátkem letošního roku Čína zavedla politiku na podporu zahraničního obchodu, rozšíření institucionálního otevření v oblastech volného obchodu a v přístavech volného obchodu a podporu zahraničních firem při zakládání výzkumných a vývojových center v Číně.

MOC bude spolupracovat s příslušnými odděleními na zlepšení podmínek pro vstup zahraničních investic do země. Mezitím bude pokračovat ve zmírňování omezení pro zahraniční strategické investice do společností kótovaných na burze v Číně, uvedl v pondělí na tiskové konferenci náměstek ministra obchodu Čchen Čchun-ťiang.

Perspektivní trh

Navzdory pomalému vývoji světové ekonomiky se Číně daří udržovat objem zahraničních investic na relativně stabilní úrovni.

V první polovině letošního roku zaznamenala Čína meziroční nárůst počtu nových zahraničních podniků o 35,7 %, a to i přes mírný pokles skutečně využitých zahraničních investic. Zejména skutečně využité zahraniční investice plynoucí do high-tech zpracovatelského průmyslu se oproti předchozímu roku zvýšily o 28,8 %.

MOC stanovila rok 2023 jako »Rok investic v Číně«, v jehož rámci se uskuteční více než 20 akcí souvisejících se zahraničními investicemi, včetně Pekingského mezinárodního veletrhu obchodu se službami a Čínského mezinárodního veletrhu investic a obchodu.

»Velmi nás těší nejnovější politika Státní rady týkající se další optimalizace zahraničního investičního prostředí a zvýšení úsilí o přilákání zahraničních investic, zejména jasná zmínka o urychlení vstupu a provozu zahraničních investičních projektů v oblasti biofarmacie,« uvedl Leon Wang, výkonný viceprezident společnosti AstraZeneca pro zahraničí a Čínu.

Globální farmaceutická společnost se sídlem ve Velké Británii, která je optimisticky naladěna na potenciál čínského inovativního biofarmaceutického průmyslu, v pondělí podepsala memorandum o porozumění s národní zónou pro rozvoj průmyslu špičkových technologií Čching-tao ve východočínské provincii Šan-tung.

Podle memoranda o porozumění bude společnost AstraZeneca investovat dalších 250 milionů amerických dolarů do svého závodu na výrobu a dodávky inhalátorů pMDI v Čching-tao.

»Společnost AstraZeneca zůstane i nadále věrná svému původnímu záměru a bude aktivně pokračovat v rozvoji v Číně,« uvedl Wang.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy