Čína v poslední době zvýšila úsilí o přilákání zahraničních investic, čímž zdůraznila svůj závazek otevřít svůj rozsáhlý trh globálním společnostem.
ZÍSKÁVÁNÍ ZAHRANIČNÍCH INVESTIC
Vláda se prioritně zaměřila na přilákání a využití zahraničních investic, protože si uvědomuje klíčovou roli, kterou firmy se zahraničními investicemi hrají v ekonomické transformaci Číny.
Podle zasedání vedení Státní rady, které se konalo koncem června, Čína rozšíří své otevírání v klíčových oblastech. Krátce poté se konalo sympozium o zahraničních investicích, které vyzvalo k dalšímu uvolnění přístupu na trh a »využití mimořádně velkého trhu země jako argumentu při získávání investic«.
»V polovině roku je nezbytné klást důraz na stabilizaci zahraničních investic a realizaci dalších opatření ke zlepšení přístupu na trh v konkrétních odvětvích,« uvedl Wej Ťien-kuo, místopředseda Čínského centra pro mezinárodní ekonomické výměny. »Tato opatření jsou nezbytná k zajištění dalšího růstu zahraničních investic a obchodu ve zbývajících měsících roku.«
Od začátku letošního roku byla zavedena řada opatření zaměřených na přilákání zahraničních investic. Patří mezi ně nařízení na podporu a regulaci přeshraničního toku dat a také akční plán, který nastiňuje opatření na podporu rovné účasti společností se zahraničními investicemi na veřejných zakázkách.
Místní samosprávy rovněž zahájily přesvědčovací kampaň zaměřenou na zahraniční investory. V květnu zavedla jihočínská provincie Kuang-tung pobídky, které mají přimět firmy se zahraničními investicemi k rozšíření místních investic a přítomnosti. Minulý měsíc Peking přijal první zvláštní nařízení o zahraničních investicích.
Podle Konference OSN o obchodu a rozvoji přichází čínské úsilí o získání zahraničních investic v době, kdy celosvětové přímé zahraniční investice (PZI) zůstávají již dva roky po sobě utlumené, s náročnými vyhlídkami pro rok 2024 kvůli oslabujícímu růstu a pokračujícímu obchodnímu a geopolitickému napětí.
HLASOVÁNÍ O DŮVĚŘE V ČÍNU
Navzdory poklesu přímých zahraničních investic v Číně v prvních pěti měsících letošního roku země v tomto období nadále zaznamenávala dvouciferný meziroční růst počtu nově založených firem se zahraničními investicemi.
Japonská společnost Yokohama Rubber nedávno oznámila megalomanský investiční plán na výstavbu nového závodu na výrobu pneumatik pro osobní automobily ve východočínském městě Chang-čou, aby posílila své kapacity a uspokojila rostoucí poptávku na čínském trhu.
Dne 3. července Čína zahájila přihlašování vystavovatelů na osmý ročník veletrhu China International Import Expo (CIIE), který je naplánován na listopad 2025. Několik společností se zahraničními investicemi, včetně americké společnosti 3M a francouzské firmy L’Oréal, je stálými účastníky CIIE od počátku prvního veletrhu na národní úrovni na světě zaměřeného na rozšíření dovozu.
»CIIE je stále populárnější, což je projevem důvěry světové podnikatelské komunity v hospodářský rozvoj Číny,« uvedl Tchang Wen-chung, náměstek čínského ministra obchodu.
Podle nedávno zveřejněné zprávy 2024 Kearney FDI Confidence Index, která odráží očekávání investorů ohledně přímých zahraničních investic v příštích třech letech, se Čína v celosvětovém žebříčku posunula ze sedmého na třetí místo.
»Nadnárodní společnosti se na Čínu zpočátku dívaly jako na dodavatele a poté jako na obrovský trh. Nyní se však na Čínu stále více dívají jako na centrum inovací,« uvedl Andrew Wu, generální ředitel čínské pobočky americké společnosti Dun & Bradstreet, která se zabývá obchodními údaji a analýzami.
VZNIKAJÍCÍ PŘÍLEŽITOSTI
Fan Jüe-lung, vedoucí pracovník společnosti Deloitte China, poznamenal, že Čína vstoupila do fáze, kdy jsou zapotřebí kvalitní zahraniční investice, a že existuje velký potenciál pro investování v Číně.
»Kvalitní zahraniční investice mohou zahrnovat rozšíření investic v centrálních a západních regionech země, zaměření na ekologický rozvoj, individualizovaná a inteligentní řešení a další oblasti,« uvedl Fan.
Čína zahájila revizi průmyslového katalogu odvětví podporujících zahraniční investice, přičemž zamýšlená podpora se týká vyspělé výroby, moderních služeb, pokročilých technologií, úspory energie a ochrany životního prostředí.
V období od ledna do května se příliv přímých zahraničních investic do čínské výroby inteligentních spotřebních zařízení zvýšil o 332,9 % a do profesionálních technických služeb o 103,1 % v porovnání s předchozím rokem.
V červnu americká nadnárodní potravinářská a nápojová společnost PepsiCo zahájila výstavbu své první základny pro výrobu potravin v severozápadní Číně, což je zároveň pátá velká investice společnosti v zemi za posledních pět let.
»S rostoucí životní úrovní čínských spotřebitelů je patrný trend zvyšování specifických a situačních požadavků na čistotu domácnosti,« uvedl Chan Kuang-čung, generální ředitel pro oblast Velké Číny portugalské značky čisticích prostředků pro domácnost Mootaa. »Objevují se nové tržní příležitosti, kterých můžeme využít.«
(Xinhua)