Čína završila budování Tchien-kung, k vesmírné stanici vyslala poslední modul

AKTUALIZOVÁNO

Čína dnes vyslala poslední, třetí modul k budované vesmírné stanici Tchien-kung – laboratorní modul Meng-tchien, který je poslední významnou součástí čínské vesmírné stanice. Agentura AP napsala, že tím končí desetiletí budování stanice, na níž chce mít Čína trvale posádku.

Meng-tchien znamená »Sny nebes«, je posledním stavebním kamenem, který umožňuje čínské vesmírné stanici vytvořit třímodulovou strukturu ve tvaru písmene T. Vesmírná stanice se v současnosti skládá z hlavního modulu Tianhe a laboratorního modulu Wentian.

Meng-tchien je určen především pro vědecké experimenty. Na rozdíl od Tianhe a Wentianu nemá kabinu pro spaní. Místo toho je plná boxů, které mohou sloužit pro stovky experimentů. Modul je svou velikostí a hmotností podobný modulům Tianhe a Wentian. Je dlouhý 17,9 metru, má maximální průměr 4,2 metru a vzletovou hmotnost přibližně 23 tun. Skládá se z pracovní kabiny pro astronauty, přechodové komory, kabiny pro užitečné zatížení a kabiny pro zásoby.

Modul bude zaměřen především na vědecký výzkum v mikrogravitaci. Je vybaven víceoborovými laboratorními skříněmi pro experimenty z fyziky tekutin, vědy o materiálech a spalování, základní fyziky a letecké a kosmické techniky.

Meng-tchien by měl po 13hodinovém letu dorazit ke stanici, na níž jsou nyní tři astronauti – dva muži a žena. Jsou tam od června a mají za úkol dokončit kompletaci stanice a provézt výzkumy; mají za sebou už také výstup do vesmíru. Příští měsíc má ke stanici zamířit loď s nákladem, noví astronauté pak v prosinci. Podle AP je na stanici prostor pro šestičlennou posádku.

(jb, cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy