Čína začala v severozápadní Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang stavět největší plně řiditelný radioteleskop na světě. Radioteleskop Qitai (QTT), který se nachází v okrese Qitai v Sin-ťiangu, bude mít řiditelnou anténu o průměru 110 metrů – o 10 procent větší než Green Bank Telescope v americké Západní Virginii, který je v současnosti největším teleskopem tohoto typu na světě. Výstavba QTT potrvá přibližně šest let.
Po dokončení bude teleskop schopen pokrýt 75 procent oblohy s vysokou citlivostí a poskytne prvotřídní pozorovací platformu pro studie v oblastech, jako jsou černé díry, kvazary, rychlé rádiové záblesky, temná hmota, gravitační vlny a vznik života ve vesmíru.
V Číně se již nachází největší radioteleskop na světě, 500metrový sférický radioteleskop FAST (Aperture Spherical Radio Telescope), který je umístěn v přírodní pánvi v horách jihozápadní čínské provincie Kuej-čou. Reflexní povrch FAST je však víceméně pevný, což omezuje oblast oblohy, kterou může pozorovat.
Podle Wanga Na, vedoucího Astronomické observatoře v Sin-ťiangu Čínské akademie věd, se díky schopnosti QTT otáčet se všemi směry a zaměřit se na konkrétní cíle a nebývalému průměru stane dalším ostrým okem, kterým se Čína podívá na oblohu, a podpoří tak výzkum hlubokého vesmíru v zemi.
(pr)