Zástupce Číny při OSN přednesl projev na dialogu v rámci Mechanismu expertů pro lidská práva domorodců na 51. zasedání Rady OSN pro lidská práva a vyzval Spojené státy, Kanadu a Austrálii, aby se vážně zamyslely nad systematickou diskriminací a útlakem, kterým trpí domorodí obyvatelé těchto zemí.
»Výzkum ukazuje, že domorodí obyvatelé Spojených států čelí všeobecným překážkám v oblasti kandidování ve volbách, včetně omezených vládních služeb a nedostatku financování. V současnosti je celkový politický status a politický vliv amerických Indiánů mnohem nižší než jejich podíl v americké populaci,« uvedl čínský zástupce. »Na internátních školách po celé Kanadě bylo nalezeno šokující množství dětských ostatků a neoznačených hrobů domorodců. Míra uvěznění australských domorodců je 15krát vyšší než u dalších lidí a úmrtnost uvězněných roste, což způsobuje vážné rozdělení rodin a podkopává to odolnost domorodých komunit,« dodal.
Čínský zástupce vyzval Spojené státy, Kanadu a Austrálii, aby skutečně naplňovaly Deklaraci OSN o právech domorodců. Li Sung, náměstek vedoucího čínské stálé mise v kanceláři OSN v Ženevě a dalších mezinárodních organizacích ve Švýcarsku, vystoupil na diskusi s tématem »Negativní dopad koloniálních otázek na požívání lidských práv« při 51. zasedání Rady OSN pro lidská práva a naléhal na Spojené státy, Velkou Británii a další západní země, aby se zamyslely nad historickým hříchem kolonialismu a podnikly kroky k nápravě svých chyb.
Li Sung poukázal na to, že lidstvo vstoupilo do 21. století a dědictví kolonialismu je stále široce rozšířené. Tyto země se musejí zamyslet nad historií a napravit své chyby, musejí respektovat cestu rozvoje lidských práv, kterou si nezávisle zvolily bývalé koloniální země. Je třeba zvýšit ekonomickou pomoc bývalým koloniálním zemím a vymýtit ideologické kořeny kolonialismu. Dodal, že na 48. zasedání Rady OSN pro lidská práva byla schválena rezoluce »Negativní dopad dědictví kolonialismu na požívání lidských práv« předložená Čínou, což zahájilo proces věnování pozornosti a projednávání této otázky v Radě OSN pro lidská práva. Čína vyzývá Radu OSN pro lidská práva, aby této otázce nadále věnovala pozornost a hrála větší roli při účinném řešení dědictví kolonialismu a podpoře rozvoje mezinárodních záležitostí v oblasti lidských práv.
(pr)