Čína tvrdí, že vyšetřování zahraničních dotací ze strany EU představuje překážky obchodu a investic

Čínské Ministerstvo obchodu ve čtvrtek uvedlo, že praktiky Evropské unie (EU) při vyšetřování zahraničních dotací čínských podniků představují překážky obchodu a investic. 

Oznámení následovalo po závěru šestiměsíčního šetření, které bylo zahájeno na žádost Čínské obchodní komory pro dovoz a vývoz strojírenských a elektronických výrobků. 

V rámci své regulace zahraničních dotací EU provedla předběžná, hloubková a nárazová šetření u čínských společností v odvětvích, jako jsou lokomotivy, fotovoltaika, větrná energie a bezpečnostní kontrolní zařízení, uvedlo ministerstvo při zahájení šetření týkajícího se překážek obchodu a investic v loňském červenci. 

Vyšetřování EU zahrnovalo nepřiměřené postupy, které porušovaly základní principy Světové obchodní organizace, včetně nediskriminace, uvedlo ministerstvo s odkazem na zainteresované strany, které se šetření účastnily. 

Podle ministerstva zainteresované strany jsou přesvědčeny, že vyšetřování EU obsahovalo nevhodné sankce, nepřiměřené časové limity a postrádalo procesní transparentnost a legitimitu. 

Šetření zjistilo, že během vyšetřování byly předpisy »selektivně uplatňovány« a kritéria pro určení zahraničních dotací byla nejasná. 

Dále bylo zjištěno, že rozsah vyšetřování EU byl nadměrně široký, což »nesmírně zatížilo« společnosti, a že klíčové pojmy, jako je tržní narušení, byly definovány »subjektivně a svévolně«. 

Taková vyšetřování poškodila obchod a investice mezi Čínou a EU tím, že omezila vstup čínských produktů, služeb a investic na trh EU, čímž poškodila konkurenceschopnost příslušných čínských společností a výrobků, uvedlo ministerstvo. 

Výsledky šetření odhalily, že čínské podniky utrpěly významné ekonomické ztráty, a to jak přímé, tak nepřímé, v důsledku vyšetřování EU, včetně přibližně 7,6 miliardy jüanů (asi 1,06 miliardy amerických dolarů) v opuštěných nabídkových projektech, přičemž další dotčené projekty byly ohodnoceny na více než 8 miliard jüanů. 

Ministerstvo také uvedlo, že tyto praktiky by mohly vést ke zvýšeným provozním nákladům podniků, vyšším spotřebitelským cenám a ztrátě pracovních míst v EU, což by nakonec bránilo stabilnímu hospodářskému a sociálnímu rozvoji členských států EU. 

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy