Čína postavila největší průhledný kulový detektor na světě v hloubce 700 metrů pod zemí, který má zachytit nepolapitelná neutrina, často přezdívaná „částice duchů“, a odhalit tak tajemství nekonečně malých a nekonečně rozsáhlých částic ve vesmíru.
Dvanáctipatrová akrylová koule o průměru 35,4 metru, zakopaná hluboko v žulové vrstvě kopce v Kaipingu ve městě Jiangmen v jihočínské provincii Guangdong, je hlavní součástí Jiangmenské podzemní neutrinové observatoře (JUNO), gigantického a komplexního vědeckého zařízení.
Výstavba náročného projektu, který v roce 2015 zahájila Čínská akademie věd (CAS) a vláda provincie Guangdong, vstoupila do závěrečné fáze. Podle Ústavu fyziky vysokých energií (IHEP) AV ČR, který je vedoucí institucí projektu, by měla být instalace celého zařízení dokončena do konce listopadu a plný provoz zařízení je naplánován na srpen 2025.
JUNO jako jeden z nejvýkonnějších experimentů na světě, který má odhalit tajemství neutrin, by měl fungovat nejméně 30 let. Observatoř má vědcům pomoci lépe pochopit hierarchii hmotností neutrin tím, že detekuje reaktorová neutrina z nedalekých jaderných elektráren Yangjiang a Taishan s bezprecedentním tříprocentním energetickým rozlišením, uvedl Wang Yifang, hlavní vědecký pracovník JUNO a vedoucí IHEP.
Pochopení hierarchie hmotností neutrin by mohlo mít obrovský význam pro fyzikální modely vesmíru a pro výzkum kosmického vývoje, řekl Wang.
Zařízení rovněž pomůže vědcům provádět další špičkové studie, jako je pozorování supernov, atmosférických a slunečních neutrin.
(Xinhua)