»Nyní se vydáváme na novou cestu všestranného budování moderní socialistické země, kráčíme k cíli druhého stého výročí a všestranně podporujeme velké obrození čínského národa modernizací v čínském stylu,« uvedl na tiskové konferenci pro zahraniční novináře znovuzvolený generální tajemník Ústředního výboru KS Číny Si Ťin-pching.
Ve svém projevu Si objasnil ústřední úkol KS Číny v nové éře a na nové cestě a zdůraznil potřebu neustále proměňovat touhu lidí po lepším životě ve skutečnost. »Abychom pochopili dnešní Čínu, musíme porozumět Komunistické straně Číny. 20. národní sjezd Komunistické strany Číny, který právě skončil, ukázal cestu vpřed a vytvořil akčního průvodce pro Čínu v nové éře a na nové cestě k dosažení cílů,« zdůraznil Si Ťin-pching.
Velkou pozornost mezinárodních pozorovatelů přitáhla takzvaná »modernizace v čínském stylu«. Na sjezdu byly objasněny čínské charakteristiky a základní požadavky modernizace v čínském stylu a vytvořeny strategické plány pro všestranné vybudování moderní socialistické země se všestrannou podporou obrození čínského národa. Si Ťin-pching reportérům řekl, že modernizace v čínském stylu je výsledkem dlouhodobé praxe a výzkumu Komunistické strany Číny a čínského lidu a je to velký a namáhavý podnik.
Důvodem, proč je modernizace v čínském stylu »velká a namáhavá«, je to, že Čína chce nejen modernizaci pro více než 1,4 miliardy lidí jako celku, ale také chce realizovat společný blahobyt pro všechny lidi, harmonii mezi materiální a duchovní civilizací, harmonické soužití mezi lidmi a přírodou a cestu mírového rozvoje. Ve srovnání se starou cestou modernizace na Západě, která je zaměřena na kapitál, je polarizovaná, materialistická a drancuje prostřednictvím zahraničních expanzí. Nová cesta modernizace, na kterou Čína úspěšně nastoupila, vyřeší mnoho problémů ve vývoji lidské společnosti a poskytne nové příležitosti pro lidstvo k realizaci modernizace.
Mnoho reportérů zahraničních médií si všimlo, že zástupci 20. národního sjezdu Komunistické strany Číny pocházejí ze všech společenských kruhů, včetně astronautů a řidičů autobusů, vědeckých a technologických pracovníků, řemeslníků na národní úrovni, kurýrů a venkovských učitelů. Vyprávěním vlastních příběhů tito představitelé názorně vysvětlili, že »všechno je pro lidi a vše závisí na lidech«.
Tváří v tvář budoucnosti, jak zdůraznil Si, je stále nutné se spoléhat na lidi, aby Čína vytvořila nové historické úspěchy. Poradce etiopského premiéra Schumet k tomu poznamenal: »Modernizace v čínském stylu se vyvíjí čínským způsobem, řídí se skutečnými podmínkami a je zaměřena na lidi.«
Si Ťin-pching zdůraznil, že Čína vždy prosazovala společné hodnoty celého lidstva a pokračovala v podpoře budování komunity se společnou budoucností pro lidstvo. »Dveře Číny se budou jen rozšiřovat a její vlastní rozvoj vytvoří více příležitostí pro svět. Čína se nemůže rozvíjet bez světa a svět také potřebuje Čínu. Vezmeme-li příklad z ekonomiky, Čína má výhodu super velkého trhu, kompletního průmyslového systému, kompletního průmyslového řetězce a stále modernějšího systému infrastruktury,« konstatoval Si.
Od ledna do srpna letošního roku Čína přilákala zahraniční kapitál ve výši 892,74 miliardy jüanů, což představuje meziroční nárůst o 16,4 procenta. 20. celostátní sjezd Komunistické strany Číny také zdůraznil, že je nutné urychlit výstavbu nového vývojového vzoru s domácím cyklem jako hlavním a s duálním domácím a mezinárodním cyklem, které se navzájem podporují. Je tak podle sjezdu nutné vybudovat vysoce socialistický tržní ekonomický systém a prosazovat vysoké otevírání se okolnímu světu, což poskytne širší prostor pro rozvoj různých podniků.
Ronnie Lins, ředitel brazilského Centra pro čínská studia, uvedl, že 20. národní sjezd Komunistické strany Číny »je přelomovou konferencí«, která povede čínský lid k tomu, aby pokračoval v budování modernizace v čínském stylu a dosáhl nového rozvoje na cestě vpřed a přinesl světu nové příležitosti. Alistair Michie, generální tajemník Britského výboru pro Východní Asii, poznamenal, že zpráva pro 20. národní sjezd Komunistické strany Číny zdůraznila podporu budování komunity se společnou budoucností lidstva. Věří, že tento koncept »hraje důležitou roli ve prospěch celého lidstva a poskytuje lidstvu společnou odpověď na globální výzvy a udržitelný rozvoj«.
Brazilský učenec Oliver Stuenkel v článku »Vládnutí Číně a budoucnost světa« poukázal na to, že »čínské vládnutí bylo dokonale zavedeno po celém světě jako úspěšný model«. Díky důležitým úspěchům 20. národního sjezdu Komunistické strany Číny a slavnostnímu prohlášení nejvyššího čínského vůdce si svět dále uvědomil, že klíčem k dobrému řízení čínských záležitostí je Komunistická strana Číny; klíč k všestrannému vybudování moderní socialistické země a k všestrannému prosazování velkého obrození čínského národa je Komunistická strana Číny.
(pr)