Čína se snaží podpořit hospodářské oživení snížením povinných minimálních rezerv

Čína oznámila první letošní snížení objemu hotovosti, kterou musí banky držet jako rezervy, aby podpořila dynamiku hospodářského růstu poté, co se v prvních dvou měsících stabilizovaly investice a oživila spotřeba.

Čínská lidová banka, centrální banka, v pátek uvedla, že od 27. března sníží sazbu povinných minimálních rezerv (RRR) pro finanční instituce o 0,25 procentního bodu, aby udržela přiměřeně vysokou likviditu a posloužila reálné ekonomice.

Po snížení klesne vážený průměr RRR pro věřitele, s výjimkou těch, kteří již uplatňují pětiprocentní sazbu, na přibližně 7,6 %.

Centrální banka uvedla, že cílem tohoto kroku je podpořit reálnou ekonomiku a udržet přiměřeně vysokou likviditu v bankovním systému.

Vzhledem k tomu, že na konci února bylo v čínských bankách uloženo 268,2 bilionu jüanů (asi 39 bilionů amerických dolarů), uvolní toto snížení asi 600 miliard jüanů střednědobé a dlouhodobé likvidity, uvedl Bruce Pang, hlavní ekonom společnosti JLL poskytující služby v oblasti správy nemovitostí a investic pro oblast Velké Číny.

S uvolněním většího množství hotovostních rezerv budou banky schopny zvýšit svou schopnost poskytovat úvěry, uvedli analytici.

Vzhledem k tomu, že někteří věřitelé se po silné úvěrové expanzi v prvních dvou měsících potýkají s omezenou likviditou, stabilní dlouhodobé finanční prostředky poskytnuté snížením RRR zmírní tlak bank na likviditu a umožní jim aktivněji podporovat slabé oblasti reálné ekonomiky a hlavní rozvíjející se odvětví, uvedl Čou Mao-chua, analytik banky China Everbright.

Nové úvěry v jüanech dosáhly v lednu měsíčního rekordu ve výši 4,9 bilionu jüanů. V únoru ustoupily na nižší, ale stále ještě dynamickou hodnotu 1,81 bilionu jüanů, což je o 592,8 miliardy jüanů více než ve stejném období loňského roku.

Čína přijala několik politických opatření k posílení finanční podpory ekonomiky. V roce 2022 centrální banka dvakrát snížila RRR, aby přinesla více než jeden bilion jüanů likvidity, a také třikrát snížila hlavní úvěrovou sazbu, tržní referenční sazbu pro poskytování úvěrů.

Nejnovější snížení RRR poskytne významnou podporu udržení hospodářského oživení, které je od začátku roku stále citelnější.

Maloobchodní tržby v zemi v lednu a únoru dohromady zvrátily tříměsíční sérii ztrát a také průmyslová výroba oproti prosinci zrychlila. Meziroční růst zaznamenaly i další ekonomické ukazatele včetně investic do fixních aktiv a indexu produkce služeb.

V důsledku oživení ekonomiky se výrazně zvýšila poptávka po kapitálu, která ve druhém čtvrtletí a v dalších letech poroste mnohem více v oblasti spotřeby, nemovitostí, technologií a inovací a výstavby infrastruktury, uvedl Wang Jün-ťin, výzkumný pracovník Zhixin Investment Research Institute.

Wang se domnívá, že díky poskytnutí likvidity budou banky lépe připraveny na další fázi expanze poptávky.

Navíc vzhledem k tomu, že nedávné bankovní turbulence v USA a Evropě odhalily globální finanční křehkost, analytici se domnívají, že snížení RRR vyslalo pozitivní signál o stabilitě čínského finančního trhu a posílilo důvěru v druhou největší ekonomiku světa.

Podle letošní zprávy o práci vlády chce Čína v roce 2023 dosáhnout rychlejšího růstu kolem 5 % s lepší kvalitou rozvoje. Hrubý domácí produkt země zaznamenal v loňském roce tříprocentní nárůst.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy