Čína bude mít na paměti zájmy celého světa, bude se aktivně podílet na globální správě a více přispívat ke světovému míru a rozvoji a pokroku lidstva, prohlásil dnes na tiskové konferenci konané na okraj prvního zasedání 14. celostátního shromáždění lidových zástupců v Pekingu čínský ministr zahraničí Čchin Kang.
»Během uplynulých deseti let nové éry předložil prezident Si Ťin-pching řadu významných iniciativ a návrhů,« řekl Čchin. »Hlavním poselstvím těchto iniciativ je, že země jsou vzájemně závislé, lidstvo má společnou budoucnost a mezinárodní společenství se musí sjednotit ke spolupráci,« řekl.
Rozvojové země tvoří více než 80 % světové populace a více než 70 % světového hospodářského růstu. Lidé v těchto zemích mají právo na lepší život a rozvojové země mají právo na větší zastoupení a hlasitější hlas v mezinárodních záležitostech, poznamenal Čhin.
Zdůraznil, že globální správa věcí veřejných by měla být prosazována v souladu s právem a zásadami mezinárodního práva zakotvenými v Chartě OSN. »Je třeba prosazovat rovnost a spravedlnost, zatímco hegemonismus a sobecké zájmy je třeba odmítnout, a bránit solidaritu, zatímco rozdělení a konfrontaci je třeba opustit,« uvedl.
»Vzhledem k tomu, že svět prochází velkými změnami, které nemají za posledních sto let obdoby, bude Čína i nadále provádět nezávislou mírovou zahraniční politiku a pokračovat v realizaci vzájemně výhodné strategie otevírání,« uvedl Čchin v úvodním projevu. Čína bude podle něj vždy budovat světový mír, přispívat ke globálnímu rozvoji a bránit mezinárodní řád. Zde je několik nejdůležitějších momentů z tiskové konference:
Čínská modernizace
»Čínská modernizace nabízí řešení mnoha výzev, kterým čelí lidský rozvoj,« řekl Čchin. Dosažení modernizace země s více než 1,4 miliardy obyvatel bude bezprecedentním výkonem v dějinách lidstva, který má sám o sobě hluboký globální význam, řekl novinářům. »Vyvrací to mýtus, že modernizace je westernizace. Vytváří novou formu lidského pokroku a poskytuje důležitý zdroj inspirace pro svět, zejména pro rozvojové země,« řekl.
Čínsko-ruské vztahy
»Vztahy mezi Čínou a Ruskem jsou založeny na principech nespojenectví, nekonfrontace a neútočení na třetí strany,« uvedl Čchin. Díky spolupráci Číny a Ruska bude mít svět hnací sílu směrem k multipolaritě a větší demokracii v mezinárodních vztazích a bude lépe zajištěna globální strategická rovnováha a stabilita, dodal.
Vztahy mezi Čínou a USA a otázka Tchaj-wanu
»Vnímání a názory USA na Čínu jsou vážně zkreslené,« uvedl Čchin. Čína doufá, že Spojené státy budou hledat správnou cestu, jak s Čínou vycházet ku prospěchu obou zemí i celého světa. »Způsob řešení tchajwanské otázky je záležitostí čínského lidu a žádná jiná země nemá právo do ní zasahovat,« řekl Čchin. »Budeme pracovat s největší upřímností a vynaložíme maximální úsilí, abychom dosáhli mírového sjednocení, ale vyhradíme si možnost přijmout všechna nezbytná opatření,« dodal. Tchajwanská otázka je podle něj jádrem základních zájmů Číny, základem politického základu čínsko-amerických vztahů a první červenou linií, která nesmí být v čínsko-amerických vztazích překročena, uvedl.
»Proč USA dlouze hovoří o respektování svrchovanosti a územní celistvosti na Ukrajině, zatímco nerespektují svrchovanost a územní celistvost Číny v otázce Tchaj-wanu? Proč USA žádají Čínu, aby neposkytovala zbraně Rusku, zatímco Tchaj-wanu zbraně v rozporu s komuniké ze 17. srpna stále prodávají? Proč se USA stále hlásí k udržování míru a stability v regionu, zatímco tajně formulují plán na ‚zničení Tchaj-wanu‘?« zeptal se Čchin a varoval, že špatné řešení tchajwanské otázky otřese samotnými základy čínsko-amerických vztahů.
»Pro mír a stabilitu v Tchajwanské úžině jsou její skutečnou hrozbou separatistické síly usilující o nezávislost Tchaj-wanu, její pevnou kotvou je princip jedné Číny a jejími skutečnými ochrannými zábranami jsou tři společná čínsko-americká komuniké,« řekl Čcin.
Ukrajinská krize
Čchin vyzval ke »klidu, racionalitě a dialogu« při řešení ukrajinské krize, kterou označil za tragédii, jíž bylo možné předejít. Čchin uvedl, že ukrajinská krize dospěla do kritického bodu a konflikt, sankce a nátlak ji nevyřeší. Čína dává přednost míru před válkou, dialogu před sankcemi a snižování teploty před rozdmýcháváním plamene, řekl.
Iniciativa Pásmo a stezka
Iniciativa Pásmo a stezka je vysoce kvalitní veřejný statek iniciovaný Čínou a společně budovaný všemi partnery, jehož přínosy sdílí celý svět, řekl Čchin a dodal, že to nikdy není Čína, kdo by měl být obviňován z vytváření tzv. dluhových pastí.
Dodal, že iniciativa Pásmo a stezka přilákala účast více než tří čtvrtin zemí světa a 32 mezinárodních organizací, vytvořila v zemích podél tras přibližně 420 000 pracovních míst a za posledních deset let pomohla vymanit z chudoby téměř 40 milionů lidí.
(pr)