Čína si dnes připomíná letošní svátek Čching-ming neboli Den čištění hrobů.
Tradiční čínský svátek Čching-ming, při němž se vzdává hold zemřelým, a lidé uctívají své předky, může být pro čínské občany ve znamení nových a ekologičtějších rituálů.
Vše, na čem záleží
Na veřejném hřbitově Lien-chua-šan v okrese Nan-an v jihozápadní Číně se sešlo mnoho občanů, aby uctili památku svých zesnulých příbuzných.
Chu Te-fang má u vchodu na veřejný hřbitov malý obchůdek, kde prodává obětní dary a rituální předměty. Letos místo tradičních vonných tyčinek a papírových peněz umístila do svého stánku velký výběr elektrických lotosových luceren a elektrických svíček.
»Letošní Čching-ming nedovoluje pálení kadidla a papírových peněz, takže někteří zákazníci by si rádi koupili tento nový typ obětních předmětů, aby projevili svůj smutek,« vysvětlila Chu.
Dodala, že elektrická svíčka může svítit nepřetržitě asi týden a lotosová lampa, jejíž cena je sice 30 jüanů (asi čtyři americké dolary), je vybavena solární nabíječkou a umí se sama automaticky nabít, když jí dojde energie.
Úřad pro občanské záležitosti v Čchung-čchingu vydal návrh, ve kterém vyzývá své obyvatele, aby si během letošního Čching-mingu osvojili civilizovanější a ekologičtější způsoby uctívání a pohřbívání, včetně upuštění od některých pohřebních zvyků, jako je pálení staniolu, papírových peněz a dalších obětních darů vyrobených z papíru, místo toho mohou vyjádřit své příspěvky online, zvolit místo nich květiny a číst smuteční projevy k zemřelým.
Podobně na hřbitově Tchien-čchiao v Lan-čou, hlavním městě severozápadní čínské provincie Kan-su, který při takových příležitostech může navštívit až 6000 lidí denně, se objevují spíše kytice vrhající na náhrobky pestré stíny než dusivý kouř způsobený hořícími papírovými penězi jako v minulosti.
»Je to nový způsob obětování, který veřejnost široce přijímá. Vzhledem k tomu, že veřejné hřbitovy jsou často obklopeny lesy, hromadné obětiny vyrobené z papíru a jejich pálení se těžko uklízejí a mohou snadno způsobit lesní požár,« řekl Wang Wej, který na hřbitově pracuje již 16 let.
»Koneckonců, pro zesnulé a předky je důležitá láska a péče o ně, ne forma a počet obětních darů,« dodal Wang.
Mnozí občané se postupně přizpůsobili novému způsobu trávení Čching-mingu, protože někteří mladí lidé pracující v jiných městech přecházejí na přinášení obětí a »obstarávání« náhrobků online.
Třicetiletá Čao Čching, obyvatelka Čchung-čchingu, která pracuje v Šanghaji, dokončila své »omývání hrobů v oblacích (na cloudu – oblaku)« na webových stránkách vytvořených místním veřejným hřbitovem poté, co si uvědomila, že se v letošním Čching-mingu nebude moci vrátit do svého rodného města.
Čao uvedla, že několika kliknutími na obrazovce lze snadno »darovat« kytici květin zesnulému členovi rodiny, k níž jsou připojeny fotografie zesnulých, jejich životopisy a vlastní vzpomínky na ně. »Odkaz na webové stránky můžete dokonce sdílet se svými příbuznými a přáteli, kteří jsou daleko, a společně jim vyjádřit soustrast,« dodala Čao.
Pohřební ústav v Lan-čou v provincii Kan-su také spustil nové služby, jako je nabízení stuh pro zesnulé a zřizování online schránek.
Liou Wan-šeng, vedoucí pohřebního ústavu v Lan-čou, uvedl, že ti, kteří nemohou přijít na hřbitov a vzdát úctu, mohou využít pět veřejných hřbitovů, které pohřební ústav spravuje, k zástupným bohoslužbám a zástupnému očišťování hrobů. Pozoruhodné je, že online vzpomínkové služby se stále více prosazují.
Do konce března provedl salón více než 1200 online smutečních obřadů a zřídil přes 300 online smutečních síní pro zesnulé.
Smutek v zeleném
V předvečer letošního svátku Čching-ming se na veřejném hřbitově Lung-ťü-šan v Čchung-čchingu konalo ekologické pohřbívání. Na hřbitově se sešlo mnoho rodin, aby pochovaly popel svých zesnulých členů.
Koncept ekologického pohřbívání, jehož cílem je navrátit zesnulé zpět do přírody, získává mezi Číňany stále větší oblibu. V roce 2016 vydalo ministerstvo pro občanské záležitosti v zemi pokyny na podporu ekologických pohřbů, které lidi vybízejí k ukládání popela nebo těl metodami, jako je pohřbívání pod stromy nebo do moře.
Při slavnostních obřadech zaměstnanci hřbitova ukládali popel zesnulých do nádob vyrobených z rozložitelných materiálů a nádoby zakopávali do květinového záhonu, místo aby zřizovali stély nebo uchovávali popel na policích.
»Tento způsob pohřbívání do květinového záhonu nejenže odpovídá tradičnímu pojetí pohřbu, ale také pomáhá naplňovat účel ochrany životního prostředí,« řekl Si Wej-ťün, generální ředitel hřbitova Lung-ťü-šan.
Ekologické pohřbívání v Číně zahrnuje různé formy, včetně pohřbívání do trávníku, pohřbívání do květinových záhonů a také pohřbívání pod stromy, přičemž všechny tyto formy pohřbívání vyžadují minimum půdy. Oblíbené jsou také pohřby do moře a pohřby v biologicky rozložitelných urnách, které nevyžadují žádnou půdu.
Ma Ťing, obyvatelka Pekingu, uvedla, že její manžel, který zemřel před mnoha lety, se sám rozhodl pro pohřeb do moře, protože šetří zdroje a chrání životní prostředí a zároveň tím uspokojuje svou touhu vrátit se k matce přírodě.
V posledních letech čínské hlavní město dotuje pohřby do moře, aby povzbudilo více lidí k tomuto novému, ale ekologičtějšímu způsobu rozloučení.
(Xinhua)