Ve vážném projevu památky si lidé v Nankingu v pátek připomněli minutou ticha 300 000 obětí masakru v Nankingu, zatímco městem zněly sirény při čínské národní vzpomínkové ceremonii.
Navzdory zimnímu chladu se v Nankingu, v provincii Ťiang-su ve východní Číně, shromáždily tisíce lidí oděných do tmavého oblečení, s bílými květy připnutými na hrudi, aby se zúčastnily ceremonie.
Čínská státní vlajka byla spuštěna na půl žerdi před davem, mezi nímž byli přeživší masakru, místní studenti a mezinárodní hosté.
V 10:01 zazněly sirény. Řidiči v centru města zastavili svá vozidla a troubením se připojili, zatímco chodci se zastavili, aby uctili oběti minutou ticha.
Více než 80 mladých lidí předneslo deklaraci míru a zástupci občanů zazvonili na Zvon míru. Jako dojemný symbol naděje byla vypuštěna bílá holubice, která vzlétla nad náměstí Památníku obětí masakru v Nankingu spáchaného japonskými útočníky.
Masakr v Nankingu se odehrál poté, co japonská vojska obsadila tehdejší čínské hlavní město 13. prosince 1937. Během šesti týdnů zavraždila přibližně 300 000 čínských civilistů a neozbrojených vojáků v jednom z nejbarbarštějších incidentů druhé světové války.
Před deseti lety označil nejvyšší zákonodárný orgán Číny 13. prosinec za národní pamětní den obětí těchto zvěrstev.
Od loňského národního pamětního dne zemřelo šest přeživších masakru, takže dnes zůstává pouze 32 registrovaných přeživších.
Čínská vláda uchovala svědectví těchto přeživších prostřednictvím písemných dokumentů a videozáznamů. V roce 2015 byly tyto záznamy zařazeny do registru Paměť světa UNESCO, což zajišťuje, že tato děsivá kapitola historie zůstane zachována pro budoucí generace.
(Xinhua)