Čína podporuje strategickou autonomii Evropy

Čína podporuje cestu rozvoje vybranou evropskými občany a podporuje Evropu v dosažení strategické autonomie, prohlásil v úterý čínský státní rada a ministr zahraničí Čchin Kang.

Čchin se tak vyjádřil při setkání s novináři spolu s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou po jejich jednání v Berlíně.

Čchin uvedl, že úterý je »Dnem Evropy« a letos si připomínáme 20. výročí založení komplexního strategického partnerství mezi Čínou a Evropskou unií (EU), a že Čína vždy udržovala stabilní a kontinuální politiku vůči EU.

Čína jako klíčový partner Evropy při řešení problémů a náročných úkolů vítá, že se Evropská unie neustále podílí na možnostech čínského trhu a rozvojových dividendách, aby podpořila společný rozvoj modernizace Číny a integrace Evropy, uvedl.

Čchin uvedl, že Čína a Německo by jako hlavní světové hospodářské mocnosti a všestranní strategičtí partneři měly zachovávat strategickou autonomii, posilovat vzájemnou politickou důvěru, posilovat solidaritu a spolupráci, aby sloužily základním zájmům obou národů a dlouhodobému zajištění životních podmínek a blahobytu celého lidstva.

Obě strany se dohodly, že vynaloží veškeré úsilí na přípravu nadcházejícího sedmého kola čínsko-německých mezivládních konzultací a vypracují komplexní plán praktické spolupráce v různých oblastech v nadcházejícím období. Obě strany se rovněž dohodly, že zvýší koordinaci v mnohostranných oblastech a posílí spolupráci v oblasti COP28 a ochrany biodiverzity, uvedl Čchin.

»Čína je ochotna spolupracovat s Německem a hrát roli strůjce globálního hospodářského oživení, strážce světového míru a stability a obránce poválečného mezinárodního řádu,« řekl Čchin.

Vyzval proto obě strany, aby udržovaly a rozvíjely stávající spolupráci, vytvořily příznivé prostředí a stabilní očekávání pro spolupráci podniků obou zemí a zajistily silnější růstový impuls pro světovou ekonomiku.

Evropa prošla dvěma světovými válkami a studenou válkou, řekl Čchin a poznamenal, že dosažení věčného míru bylo snem německého filozofa Immanuela Kanta, zatímco trvalý mír zůstává důležitým cílem při budování společenství se sdílenou budoucností lidstva.

Čína a Evropa by měly spolupracovat na budování lepších zítřků s trvalým mírem a všeobecnou bezpečností, řekl Čchin.

Návrat Tchaj-wanu k Číně je součástí mezinárodního uspořádání po druhé světové válce, řekl Čchin a poznamenal, že každá strana, která upřímně doufá v mír a stabilitu v Tchajwanské úžině a upřímně se zasazuje o zachování mezinárodního řádu, by měla přísně dodržovat zásadu jedné Číny a rozhodně se postavit proti jakémukoli aktu »nezávislosti Tchaj-wanu«.

Otázka Ukrajiny je velmi složitá, zjednodušení a emocionalita nejsou řešením, řekl Čchin. Jediným východiskem je zachovat klid a racionalitu a vytvořit podmínky pro politické řešení, poznamenal.

»Čína není ani strůjcem krize, ani přímo dotčenou stranou, ale zastáncem míru a podporovatelem mírových rozhovorů,« řekl Čchin a vyjádřil naději, že Německo bude hrát vedoucí úlohu a předloží konkrétní návrhy na vybudování vyváženého, účinného a udržitelného evropského bezpečnostního rámce.

Čchin je od 8. do 12. května na pozvání svých německých, francouzských a norských protějšků na návštěvě Německa, Francie a Norska.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy