Čína drží pevnou linii s Německem, zatímco Evropa se obává ruských sankcí

Čínský ministr zahraničí Čchin Kang v úterý během upřímných, ale pozitivních rozhovorů s německou kolegyní Annalenou Baerbockovou ohledně obchodních sankcí vůči Rusku stál pevně na svém.

Oba ministři hovořili v německém hlavním městě Berlíně přibližně 45 minut, přičemž na pořadu jednání byla klimatická krize a především situace na Ukrajině. Jedna z velkých otázek, o nichž obě strany diskutovaly, se týkala osmi čínských společností, které by mohly čelit sankcím ze strany Evropské unie.

EU se domnívá, že dodávají do Ruska zboží, které by mohlo být potenciálně použito k výrobě zbraní proti Ukrajině, a Baerbocková uvedla, že blok pracuje na způsobech, jak zabránit obcházení ruských sankcí v rámci jednání o novém balíčku opatření.

Čchin Kang v Berlíně v projevu pro média spolu s Baerbockovou zopakoval postoj své země, že »nedodává zbraně do krizových zemí nebo krizových regionů«.

»To je v Číně zákon, a když vyvážíme výrobky dvojího užití, máme také zákony a nařízení, které tyto případy upravují,« dodal Čchin. »Mezi čínskými a ruskými společnostmi probíhá normální výměna a spolupráce, která nesmí být narušena.«

Udržování pevných vztahů mezi Německem a Čínou je v Berlíně pochopitelně choulostivé téma. Čína je již sedmým rokem po sobě jeho hlavním obchodním partnerem, na kterého v roce 2022 připadá obchod v hodnotě necelých 320 miliard dolarů. To je o 21 procent více než v roce 2021.

Baerbocková, která hovoří i jménem EU, se však velmi obává, že se nepodaří odvrátit již uvalené sankce na Rusko.

»Sankce jsou kritické,« řekla a zdůraznila, že jejich cílem je »zajistit, aby se sankcionované zboží a zboží dvojího užití nedostalo do nesprávných rukou«.

»Nejsou zaměřeny na žádnou konkrétní zemi, ale týkají se konkrétně tohoto očekávaného sankcionovaného zboží. Očekáváme, že všechny země včetně Číny budou odpovídajícím způsobem ovlivňovat své společnosti.«

Německý kancléř Olaf Scholz se mezitím domnívá, že by Evropská unie měla snížit rizika ve vztazích s Čínou.

V úterním projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku Scholz uvedl: »Rivalita a konkurence ze strany Číny bezpochyby vzrostly.«

»EU si je tohoto vývoje vědoma a reaguje na něj odpovídajícím způsobem. Souhlasím s (předsedkyní Evropské komise) Ursulou von der Leyenovou. Neměli bychom usilovat o odpojení, ale o chytré odstranění rizik.«

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy