Čína doufá, že Německo podpoří její sjednocení

Čína kdysi podpořila věc sjednocení Německa a doufá, že Německo podpoří i velkou věc mírového sjednocení Číny, prohlásil Wang I, ředitel Úřadu Komise pro zahraniční věci Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny).

Wang, který je rovněž členem politického byra Ústředního výboru KSČ, se takto vyjádřil při dnešním setkání s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou. Uvedl, že návrat Tchaj-wanu do Číny je důležitou součástí mezinárodního uspořádání po druhé světové válce. V současné době síly »nezávislosti Tchaj-wanu« na ostrově intrikují s cílem podkopat status quo, což ohrožuje mír v Tchajwanském průlivu, dodal Wang. Poznamenal, že v zájmu zachování stability je třeba se separatistickým aktivitám rozhodně bránit.

V reakci na Wangovy poznámky Baerbocková uvedla, že Německo chápe důležitost a citlivost tchajwanské otázky pro Čínu, a znovu potvrdil, že Německo se bude i nadále držet zásady jedné Číny.

Wang Baerbockové řekl, že Čína si ve své zahraniční politice udržuje vysoký stupeň stability a kontinuity a bude i nadále provádět nezávislou zahraniční politiku na podporu světového míru a rozvoje.

Dodal, že Čína se řídí trendem globalizace a sleduje oboustranně výhodnou strategii otevírání se. »Čína pevně zastává autoritu Organizace spojených národů a mezinárodního řádu po druhé světové válce a staví se proti unilateralismu a hegemonii,« uvedl Wang. Dodal, že Čína doufá v podporu demokracie v mezinárodních vztazích.

Wang poznamenal, že Čína a Německo sdílejí širokou shodu a společné zájmy, a uvedl, že Čína je ochotna posílit výměny a komunikaci s Německem s cílem zvýšit vzájemné porozumění, připravit další kolo čínsko-německých mezivládních konzultací, spolupracovat na řešení globálních výzev, jako je změna klimatu, a podporovat zdravý rozvoj dvoustranných vztahů.

Baerbocková uvedla, že je důležité, aby Čína, stálý člen Rady bezpečnosti OSN, a Německo, významná evropská země, posílily dialog a komunikaci. Německo a Čína mají mnoho společných zájmů, dodala. »Německo je ochotno posílit vzájemné vztahy a výměny s Čínou, zlepšit vzájemné porozumění, rozšířit spolupráci v oblasti hospodářství, obchodu, cestovního ruchu a kultury, společně udržovat neomezený světový obchod a posouvat německo-čínské vztahy kupředu,« uvedla Baerbocková.

Obě strany si rovněž vyměnily názory na aktuální mezinárodní a regionální otázky.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy