Čína a země střední a východní Evropy se připravují na užší hospodářské a obchodní vztahy

Od vzniku mechanismu spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy (SVE) v roce 2012 dosáhly Čína a země SVE výrazných úspěchů. Rok 2023 je začátkem druhého desetiletí spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy a obě strany doufají v užší hospodářské a obchodní vazby.

Třetí ročník veletrhu China-CEEC Expo & International Consumer Goods Fair, který je platformou odrážející obchodní vazby mezi oběma stranami, přilákal více než 400 vystavovatelů ze zemí střední a východní Evropy a dalších evropských zemí. Během pětidenní akce, která skončí v sobotu ve východočínském městě Ning-po, se očekávají objednávky na výrobky ze zemí střední a východní Evropy v hodnotě více než 10 miliard jüanů (asi 1,43 miliardy amerických dolarů).

Na úterním prvním slavnostním podepisování obchodních smluv bylo uzavřeno 10 dovozních smluv a pět programů spolupráce v celkové hodnotě 2,18 miliardy jüanů. Smlouvy se týkají široké škály zemědělských produktů, jako je maso a mléčné výrobky, a dalšího spotřebního zboží, například sportovních pomůcek a zdravotnických výrobků.

Mezi těmito transakcemi si společnost Ningbo Lianbang Changyun International Trading Co., Ltd. objednala od maďarské společnosti hovězí maso v hodnotě 100 milionů jüanů. »Moje společnost bude také nakupovat polské mléko, maďarská vína a další výrobky ze zemí střední a východní Evropy, aby obohatila stoly čínských spotřebitelů,« uvedl Sun Čchung-lung, výkonný ředitel čínské společnosti.

Maďarsko se jako čestný host účastní veletrhu s 35 společnostmi. »Stále více maďarských podniků si uvědomuje obrovské příležitosti, které se v Číně nabízejí, a jejich účast na veletrhu je důkazem pevného odhodlání podporovat hospodářské a obchodní vazby mezi oběma zeměmi,« uvedl Zsanett Ihasz, manažer pro vztahy s Čínou v Maďarské agentuře na podporu exportu.

Prostřednictvím pavilonu a obchodní delegace se agentura zasazuje o navázání a posílení spojenectví s čínskými firmami, o prozkoumání dosud nevyužitých obchodních příležitostí a o podporu vývozu maďarského zboží a služeb, uvedl Ihasz.

»Spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy se v průběhu let prohlubuje. Polské mléko a sušenky se prostřednictvím veletrhu postupně dostávají do každodenního života čínských spotřebitelů,« uvedl Andrzej Juchniewicz, hlavní zástupce Polské agentury pro investice a obchod v Číně. »Doufáme, že do Číny přivezeme více kvalitních výrobků a rozšíříme podíl na trhu v oblasti her, vědy a techniky a medicíny.«

Údaje ukázaly, že od roku 2012 rostl čínský obchod se zeměmi střední a východní Evropy průměrným ročním tempem 8,1 % a čínský dovoz ze zemí střední a východní Evropy rostl průměrným tempem 9,2 % ročně. V prvním čtvrtletí letošního roku činil objem obousměrného obchodu 33,3 miliardy amerických dolarů, což představuje meziroční nárůst o 1,6 procenta.

Výstava rovněž nabízí širokou platformu pro investiční projekty mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy.

»Společnost TCL spolupracuje se zeměmi střední a východní Evropy již mnoho let,« uvedl Li Tung-šeng, předseda představenstva čínského gigantu v oblasti spotřební elektroniky TCL. Li uvedl, že společnost TCL investovala do továrny a výzkumného a vývojového centra EU v Polsku a ročně vyrobí více než tři miliony televizorů.

»Zahájení provozu nákladních vlaků Čína-Evropa výrazně zvýšilo efektivitu dodavatelského řetězce a podpořilo konkurenceschopnost našich výrobků na evropském trhu. Plánujeme postavit druhou továrnu ve střední a východní Evropě,« uvedl Li.

Dosavadní objem investic mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy dosáhl téměř 20 miliard amerických dolarů. V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly přímé čínské investice v zemích střední a východní Evropy meziročně o 148 % a pokrývají různé oblasti, jako jsou automobilové díly, domácí spotřebiče, léky, logistika, energetika a nerostné suroviny.

Zhejiang Huashuo Technology Co., Ltd., čínský high-tech podnik integrující výzkum a vývoj a výrobu základních komponentů vozidel na nové energie, má pobočky v Evropě.

Čang Tchaj-sin, generální ředitel maďarské pobočky společnosti, uvedl, že společnost zahájila výstavbu továrny v maďarském Debrecíně v dubnu loňského roku. První fáze byla dokončena letos v únoru a byl zahájen zkušební provoz. »Maďarsko vítá investice z Asie. Na evropském trhu si věříme,« řekl Čang.

»Bosna a Hercegovina má pro spolupráci s Čínou a dalšími zeměmi střední a východní Evropy široké předpoklady v oblasti energetiky, infrastruktury, zelené ekonomické transformace a čisté energie. Do budoucna počítáme s dalšími projekty spolupráce,« uvedl Zdravko Marinković, prezident Komory zahraničního obchodu Bosny a Hercegoviny.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy