Zemědělství na venkově je odedávna úzce spojeno s dobytkem, pluhy a dřinou. Dnes jsou k dispozici také zemědělští roboti a nejrůznější další chytrá zařízení, která znamenají významný posun v zemědělských postupech.
Na farmě Tien-tchien na šanghajském venkově je tato proměna patrná. Roboti ovládaní inženýry zde nahradili běžný zemědělský dobytek.
Mezi inženýry je i Li Wej, který precizně řídí svého zemědělského robota s ovladačem v ruce. Je jen jedním z více než 70 inženýrů pracujících ve venkovském družstvu Tien-tchien, kde je hlavní plodinou rýže.
Během posledních sedmi let se zabývali výzkumem a vývojem, jehož výsledkem bylo vytvoření více než 60 typů zemědělských robotů schopných vykonávat různé úkoly od sázení až po sklizeň.
Roboti používají pásový podvozek, který se dokáže obratně pohybovat v různých typech terénu, zatímco jejich operační systém s umělou inteligencí slouží jako mozek pro plánování jejich pohybu.
Zemědělcům se stačí přihlásit do systému prostřednictvím programu WeChat mini na svém mobilním telefonu a roboty zapnout.
»Vyrostl jsem na venkově a vím, že práce na farmě může být nesmírně vyčerpávající,« řekl Wang Ťin-jüe, vedoucí zemědělského družstva Tien-tchien.
Na rozdíl od minulosti je dnes na polích rozmístěna řada zemědělských robotů, kteří pomáhají při zemědělských pracích.
Pracují efektivně, přesně a neúnavně, uvedl Wang s tím, že technologie jako 5G, rozpoznávání obrazu a big data umožňují robotům rychle vypočítat vzdálenost k plodinám a dosáhnout rychlého sklizení během několika sekund.
Roboti na pletí dokážou nejen přesně rozlišit trávu a plodiny, ale také navádět specializované břity k přesnému odstranění plevele, uvedl a dodal, že každý robot na pletí může na hodinové nabití pracovat osm hodin.
Zemědělské roboty na farmě Tien-tchien jsou vybaveny čínským navigačním satelitním systémem BeiDou (BDS). Systém BDS usnadnil v Číně provoz více než 100 000 sad systémů automatického řízení zemědělských strojů.
Modernizace zemědělství probíhá v celé zemi. V Chan-čungu v severozápadní čínské provincii Ša-an-si umožnilo inteligentní vybavení nákladově efektivnější a účinnější pěstování zeleniny.
Automatizovaná zeleninová farma zde dosáhla bezobslužné výroby v celém procesu pěstování listové zeleniny. Na osázení plochy zeleniny o rozloze přibližně 13 hektarů stačí pět zemědělců.
Začátkem tohoto měsíce Čína představila svůj »ústřední dokument č. 1« pro rok 2024, který nastiňuje priority pro komplexní podporu revitalizace venkova v tomto roce.
Dokument vyzval ke konsolidaci podpory zemědělské vědy a techniky a zintenzivnění výzkumu základních technologií zárodečných zdrojů.
Podle Ministerstva zemědělství a venkova míra přispění zemědělského vědeckotechnického pokroku v roce 2022 přesáhla 62 %, přičemž celková míra mechanizace pěstování a sklizně plodin dosáhla 73 %.
(Xinhua)