V továrně o rozloze 70 000 metrů čtverečních v Čeng-čou ve středočínské provincii Che-nan se hukot strojů mísí s přesnými pohyby robotů, protože tato tradiční průmyslová bašta přechází na digitální technologie.
Roboti nyní obsluhují vykládku a třídění materiálu, zatímco automatizované systémy poháněné 5G a internetem věcí řídí svařování a řezání ve společnosti Zhengzhou Coal Mining Machinery (Group) Co., Ltd.
»Digitalizovali jsme celý výrobní proces, čímž jsme zdvojnásobili efektivitu a zvýšili využití prostoru o 50 procent,« uvedl Wang Jung-čchiang, zástupce ředitele společnosti, a dodal, že »tato digitální továrna je nyní klíčem k našemu nízkouhlíkovému, inteligentnímu a efektivnímu růstu«.
Společnost byla založena v roce 1958 a stala se největším světovým dodavatelem plně mechanizovaných technologií a zařízení pro těžbu uhlí, který neustále zvyšuje světové standardy v oblasti podpůrných důlních systémů.
V průběhu let, s rozvojem ekologických a digitálních technologií, přecházejí společnosti jako Zhengzhou Coal Mining Machinery na udržitelnější a inteligentnější výrobní metody.
Tento posun je v souladu se závazkem Číny dosáhnout do roku 2030 maximálních emisí oxidu uhličitého a do roku 2060 dosáhnout uhlíkové neutrality. V době, kdy si země ve čtvrtek připomíná svůj druhý Národní den ekologie, postupuje neustále směrem ke svým uhlíkovým cílům.
Podle nedávných oficiálních pokynů bude Čína upřednostňovat ekologický přechod ve všech oblastech hospodářského a sociálního rozvoje, přičemž se zaměří na ekologické a nízkouhlíkové změny v průmyslových strukturách.
Cílem je vytvořit do roku 2035 ekonomický systém zaměřený na zelený, nízkouhlíkový a oběhový rozvoj, uvádí se v pokynech.
Zatímco město Čeng-čou ukazuje sílu digitalizace v těžkém průmyslu, pobřežní město Nan-an ve východočínské provincii Fu-ťien demonstruje, jak zelené technologie mění odvětví lehké výroby.
JOMOO, značka koupelen a kuchyní známá svým úsilím o úsporu energie, dříve podle výrobního manažera Jang Č‘-janga potřebovala stovky LED světel na výrobní linku pro každý vstřikovací stroj.
Nyní však roboti pracují bez osvětlení, čímž ušetří přibližně 1000 kilowatthodin elektřiny denně, a solární panely instalované na střechách továrny dokáží pokrýt většinu denní potřeby energie, uvedl Jang. Společnost tak ročně ušetří více než 100 milionů kilowatthodin, což výrazně snižuje její uhlíkovou stopu o více než 18 000 tun.
V Nan-anu více než 100 společností z podstatné části snížilo emise uhlíku, ušetřilo energii a snížilo úroveň znečištění, uvedl Chuang C‘-ja, ředitel městského úřadu pro průmysl a informační technologie.
Odhodlání k ekologickému a nízkouhlíkovému rozvoji napříč různými průmyslovými odvětvími posiluje také řada cílených opatření. Akční plány pro průmysl elektrolytického hliníku a datová centra se zaměřují na energeticky úsporné modernizace, náhradu fosilních paliv a ekologický rozvoj se zaměřením na energeticky účinné modernizace a modernizaci energetických zařízení.
Digitální a zelené technologie jsou rovněž hnací silou udržitelné průmyslové transformace. V Kchun-mingu v jihozápadní čínské provincii Jün-nan byl bývalý fosfátový důl přeměněn na prosperující jabloňový sad. Od roku 2017 bylo více než 300 mu (přibližně 200 000 metrů čtverečních) poškozené půdy revitalizováno pomocí inteligentních zemědělských metod a pokročilých zemědělských technik.
Díky využití internetu věcí projekt optimalizoval využívání vody a hnojiv, zatímco chladicí systém poháněný solární energií účinně uchovává úrodu jablek, což ukazuje, jak obnovitelná energie snižuje náklady a zvyšuje udržitelnost.
Čínský hospodářský a sociální rozvoj vstoupil do nové fáze, v níž je ochrana životního prostředí klíčovým cílem, uvedl Tuan Čchang-čchün, profesor katedry na univerzitě v Jün-nanu.
»Dosažení zelené transformace v průmyslu je nezbytné pro snížení spotřeby zdrojů, kontrolu dopadu na životní prostředí a zlepšení kvality rozvoje,« dodal Tuan.
(Xinhua)