Chytrá energie je hnací silou zeleného rozvoje Číny

Čao Li-ťün, 45letý ostřílený horník v severočínské provincii Šan-si, zažil v posledních zhruba třech letech s nástupem inteligentní těžby založené na technologii 5G změnu pracovního prostředí.

Čao, který měl za úkol monitorovat a udržovat čerpací stanici emulze v uhelném dole Sin-jüan společnosti Lu’an Chemical Group Co., Ltd., vše řídil ručně. Například určování, zda je třeba vyměnit přehřáté čerpadlo, záviselo na jeho odhadu teploty motoru a povrchu čerpadla pomocí dlaní.

Díky technologii 5G se nyní všechny parametry čerpací stanice zobrazují na velké obrazovce, což usnadňuje automatické přepínání mezi přehřátým čerpadlem a jeho výměnou. V případě poruchy zařízení může pomocí mobilního telefonu 5G v protiexplozivním provedení uskutečnit videohovor s výrobcem a požádat ho o pomoc.

Vzhledem k tomu, že se Čína zavázala k dosažení svého dvojího uhlíkového cíle, vytvořilo odvětví inteligentní energetiky značné tržní příležitosti, které nabízejí slibné vyhlídky pro energetický průmysl země. Tento vytrvalý přístup je v souladu s tématem probíhajícího fóra o nízkouhlíkovém rozvoji energetiky v Tchaj-jüanu 2023 – »Chytrá energie pro zelenou a oboustranně výhodnou budoucnost« -, které se koná ve městě Tchaj-jüan, hlavním městě provincie Šan-si.

Podle údajů zveřejněných Národní energetickou správou bylo v Číně k dubnu 2023 vybudováno celkem 1043 inteligentních těžebních plošin a 1277 inteligentních vrtných plošin, přičemž v čele stojí na uhlí bohatá provincie Šan-si.

V uhelném dole Malan společnosti Shanxi Coking Coal Xishan Coal Electricity Group Co., Ltd. jsou k vidění roboti, kteří hlídají hlavní šachtu, rozvodnu na dně šachty a čerpací stanici stovky metrů pod zemí a v reálném čase přenášejí data do řídicího centra společnosti.

Roboti podávají vynikající výkon, pokud jde o monitorování poruch a přesné včasné varování, uvedl Chan Pchej-i, vedoucí skupiny inteligentního řízení informací uhelného dolu Malan.

Inteligentní energie také mění vzorce spotřeby elektřiny a podporuje posun čínské společnosti k energeticky efektivnějším návykům a postupům.

V minulosti tradiční systém zásobování elektřinou vyvolával problémy, jako je nerovnoměrné rozložení spotřeby energie a plýtvání čistou energií, zatímco inteligentní energetické systémy, jako je virtuální elektrárna, mohou integrovat a optimalizovat roztříštěné zdroje zatížení a zlepšit tak energetickou účinnost.

S příchodem večerní špičky zatížení elektřinou vyslala virtuální elektrárna v Che-feji, hlavním městě východočínské provincie An-chuej, pokyn nabíjecím stanicím 25 elektromobilů. Během pouhé minuty snížila síť zatížení o 13 000 kilowattů, což je množství elektřiny, které dokáže pokrýt poptávku po elektřině více než 2000 domácností.

Průměrný výkon 25 stanic pro nabíjení baterií se po obdržení pokynu sníží. V důsledku toho by se doba nabíjení každé baterie prodloužila asi o pět minut, což podle zaměstnance automobilky v Che-feji není pro jednotlivé řidiče velký problém.

V Šan-si, kde se nachází jeden z prvních osmi čínských pilotních projektů spotového trhu s elektřinou, byla vybudována funkční virtuální elektrárna s nastavitelnou zátěží 30 000 kilowattů. V době napjatých dodávek elektřiny může uvolnit 120 000 kWh elektřiny denně, aby pokryla potřeby spotřeby elektřiny více než 17 000 domácností.

Na obrazovce jsou zobrazeny snímky dodané robotem hlídajícím hlavní šachtu v uhelném dole Malan společnosti Shanxi Coking Coal Xishan Coal Electricity Group Co., Ltd. ve městě Ku-ťiao v severočínské provincii Šan-si, 4. září 2023. FOTO – Xinhua/Wang Xuetao

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy