Zavedení mechanismu omezení cen ruské ropy by mohlo značně zkomplikovat situaci na světových trzích a mělo by pro všechny zničující důsledky, uvedla dnes oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.
»Opakovaně jsme říkali, že takové opatření – tzv. omezení cen ruské ropy – není jen netržním mechanismem, jedná se o protitržní opatření, které ničí dodavatelské řetězce a může výrazně zkomplikovat situaci na světových energetických trzích,« uvedla. »Rusko nebude dodávat ropu zemím, které tuto protiruskou konfrontační iniciativu podporují. Je protiruská, ale její důsledky budou katastrofální pro všechny,« dodala.
Názorové rozdíly mezi členy EU ohledně cenového stropu podle Zacharovové svědčí o »odtrženosti této iniciativy od ekonomické reality«. »Diktatura cen, rozvoj určitého kartelu kupujících vytváří mimořádně nebezpečný precedens pro mezinárodní obchod, který je stále založen na tržních principech. Evropa a země EU si postupně začínají uvědomovat, co jim Spojené státy způsobují,« dodala.
Ruský vicepremiér Alexandr Novak již dříve uvedl, že Rusko nebude dodávat ropu zemím za podmínek cenového stropu, i kdyby to bylo výhodnější. »Z hlediska uzavírání smluv je to obecně nepřijatelné. Budeme pracovat podle tržních podmínek,« řekl. Novak zdůraznil, že Rusko nehodlá svůj postoj v této otázce zmírnit.
Ministři financí skupiny G7 uvedli, že mají v úmyslu zavést cenový strop na ruskou ropu. Hodlají toho dosáhnout vytvořením »široké mezinárodní koalice« a zákazem poskytování jakýchkoli služeb pro námořní přepravu ruské ropy, pokud bude prodávána za cenu vyšší, než je limit dohodnutý koalicí. Toto rozhodnutí pravděpodobně vstoupí v platnost 5. prosince. Minulý týden Evropská komise doporučila omezit ceny ruské ropy na 65 až 70 dolarů za barel, proti čemuž se postavilo Polsko a pobaltské země. Řecko, Kypr a Malta, které jsou závislé na dopravě tankery, chtějí vyšší limit nebo nějakou kompenzaci.
(TASS)