Jaderná energetika, jedna z nejčistších a nejefektivnějších výrob elektřiny, nezažívá nyní právě nejlepší časy. Její podíl na celosvětové produkci elektřiny klesl pod deset procent, což je nejnižší úroveň za posledních 40 let.
Vyplývá to podle agentury Reuters z výroční zprávy o stavu jaderného průmyslu ve světě »World Nuclear Industry Status Report«.
Jaderná energetika podle ní loni vyprodukovala 2653 terawatthodin elektřiny, což odpovídá 9,8 % její celkové výroby. Nejvíce elektřiny z jádra vyrábí Spojené státy, za kterými následuje Čína.
Celkem bylo v polovině letošního roku v provozu 411 jaderných reaktorů ve 33 zemích, o čtyři reaktory méně než před rokem. Kvůli pomalému tempu zprovozňování nových projektů nyní průměrné stáří reaktorů dosahuje zhruba 31 let.
Ve výstavbě je nyní 53 jaderných reaktorů, minimálně polovina z těchto projektů má ale zpoždění. V letošním prvním pololetí zahájilo výrobu pět nových reaktorů, osm reaktorů ale bylo loni vyřazeno z provozu.
Německo, které se v roce 2011 po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima rozhodlo jadernou energetiku opustit, ukončilo na konci minulého roku provoz jaderných elektráren Brokdorf ve Šlesvicku-Holštýnsku, Grohnde v Dolním Sasku a Gundremmingen C v Bavorsku.
Němci přitom původně plánovali, že na konci letošního roku odstaví ještě zbývající tři jaderné elektrárny. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck ale koncem září uvedl, že Německo bude muset nechat dvě z těchto tří elektráren v provozu až do jara, aby se vyhnulo případným nedostatkům elektrické energie.
Celosvětové investice do výstavby nových jaderných reaktorů loni činily kolem 24 miliard dolarů (téměř 600 mld. Kč). To odpovídá jen zhruba 6,5 % investic do výroby energie z obnovitelných zdrojů bez zahrnutí hydroelektráren.
(ici)