Bundestag podpořil rezoluci vyzývající k dodávkám »zbraní dlouhého doletu« Kyjevu

Německý parlament (Bundestag) podpořil rezoluci, jejímž spoluautorem jsou frakce vládních stran (Sociálnědemokratická strana, Zelení a Svobodná demokratická strana) vyzývající k dodávkám zbraní dlouhého doletu na Ukrajinu. Z 668 přítomných zákonodárců bylo 382 pro, 284 proti a dva se zdrželi hlasování.

V rezoluci se uvádí, že dlouhodobá vojenská podpora Ukrajiny zahrnuje dodávky nezbytných dalších bojových systémů dlouhého dosahu a munice, aby mohla provádět cílené údery na strategicky důležité objekty nacházející se daleko za liniemi ruských sil. Střely Taurus s plochou dráhou letu nejsou výslovně zmíněny.

Podle odborníků se jedná o trik, který ponechává německému kancléři Olafu Scholzovi určitý prostor pro jednání v otázce dodávek zbraní na Ukrajinu. Někteří komentátoři mají podezření, že usnesení může znamenat MLRS MARS II.

Již dříve ve čtvrtek Bundestag hlasoval proti rezoluci navržené frakcí opozičního bloku Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie (CDU/CSU). V ní konzervativci výslovně požadovali, aby byly na Ukrajinu dodány rakety Taurus.

Deník Bild již dříve informoval, že mezi frakcemi vládních stran došlo při přípravě rezoluce k neshodám. SPD byla proti některým formulacím, zejména proti klauzuli, podle níž by Ukrajina měla mít možnost převzít kontrolu nad Krymem. Liberálům a Zeleným se podařilo prosadit svou a ponechat ji v konečné verzi. Scholzova strana se ohradila proti formulaci, že »Ukrajina musí ‚vyhrát‘, a místo toho navrhla, že „ruské vítězství a porážka Kyjeva budou nepřijatelné«. I zde museli sociální demokraté ustoupit. V rezoluci se říkalo: »Pro mír v Evropě i mimo ni je důležité, aby Ukrajina v tomto obranném boji zvítězila.« Zároveň frakce SPD kategoricky odmítla možnost zmínit se o Tauru. Zeleným a liberálům se v tomto ohledu nepodařilo přesvědčit své koaliční partnery, aby změnili názor.

Německý kancléř Olaf Scholz se zatím k požadavkům Ukrajiny na tyto rakety stavěl zdrženlivě. Loni v říjnu tak raději prozatím neučinil. Opakovaně prohlásil, že veškeré dodávky zbraní jsou koordinovány s partnery, včetně těch za Atlantikem. Poznamenal, že poskytování vybavení Ukrajiny protivzdušnou obranou a dělostřeleckou municí zůstává pro Německo prioritou.

Před deseti lety bylo pro Bundeswehr zakoupeno asi 600 takových raket. Taurus je považován za dvojče britských střel Storm Shadow, z nichž některé již byly Ukrajině poskytnuty. Dosah německo-švédské střely je však větší, až 500 kilometrů.

V květnu 2023 tehdejší britský ministr obrany Ben Wallace potvrdil předání raket Storm Shadow s doletem kolem 250 kilometrů Ukrajině.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy