Smlouva o opatřeních k dalšímu snížení a omezení strategických útočných zbraní (New START) přestala vyhovovat zájmům Moskvy i Washingtonu. Platforma pro budoucí smlouvu o strategických zbraních bude muset zahrnovat pořizování hypersonických zbraní Ruskem, Spojenými státy a Čínou, řekl agentuře TASS vedoucí Úřadu pro vojensko-politické analýzy Alexandr Michajlov.
Při komentování dialogu mezi Ruskem a Spojenými státy v rámci New START expert připomněl tvrzení USA, že Moskva má hypersonické nosiče, zatímco Spojené státy nikoli.
»Američané nyní testují své vlastní hypersonické prostředky a s největší pravděpodobností koncem roku 2023 nebo již v roce 2024 bude jejich první hypersonický výrobek uveden do provozu,« poznamenal Michajlov a doplnil: »Ihned poté vznikne mezi Ruskem a Spojenými státy hypersonická parita, i když je to samozřejmě dost ošemetná otázka – my budeme mít těchto zbraní více a oni méně – ale jakmile budou mít takové rakety v provozu, budou hypersonickými zbraněmi disponovat obě strany. Čína je bude mít také. Již provedla několik úspěšných testů.«
Podle něj se právě nyní začíná rýsovat situace, kdy »všichni tři jaderní hegemoni« budou mít hypersonické nosiče. »Možná poté vznikne platforma pro vyjednávání další smlouvy o strategických zbraních pro všechny tři signatáře. Pokud však bude podepsána dohoda s Číňany a Američany, bude třeba do další dohody za pět až deset let zapojit Indii. Totéž platí pro Pákistán, případně Izrael a tak dále,« upozornil Michajlov. »Náš přístup zatím zůstává dvoustranný a jednostranný. Upřímně řečeno, stávající smlouva již není vzhledem k současné realitě výhodná ani pro nás, ani pro USA,« dodal.
Dohoda o prodloužení nové smlouvy START byla podle něj »vynuceným opatřením«, protože tehdy ještě neexistoval základ pro novou dohodu o strategických zbraních.
Fakta o smlouvě New START
Smlouva mezi Spojenými státy a Ruskem o opatřeních k dalšímu snížení a omezení strategických útočných zbraní byla podepsána v roce 2010 a vstoupila v platnost 5. února 2011.
Dokument stanovil, že sedm let po jeho vstupu v platnost by každá ze stran neměla mít celkem více než 700 rozmístěných mezikontinentálních balistických raket (ICBM), balistických raket odpalovaných z ponorek (SLBM) a strategických bombardérů, stejně jako ne více než 1550 bojových hlavic na rozmístěných ICBM, rozmístěných SLBM a strategických bombardérech a celkem 800 rozmístěných a nerozmístěných odpalovacích zařízení ICBM, SLBM a strategických bombardérů.
New START měla zůstat v platnosti po dobu 10 let, tedy do roku 2021, s možností prodloužení na základě vzájemné dohody. V únoru 2021 Moskva a Washington smlouvu, kterou ruské orgány označují za zlatý standard v oblasti odzbrojení, prodloužily na maximální dobu pěti let.
(ici, TASS)
Ach ty zbraně slouží jenom „eliťákům“…..