Ukrajinská firma Naftogaz by se mohla stát terčem ruských sankcí, které by mohly zastavit tranzit ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Podle agentury Interfax před tímto krokem varuje ruská plynárenská společnost Gazprom.
Rusko by mohlo uvalit sankce v souvislosti s arbitrážním řízením, které Naftogaz zahájil proti Gazpromu s odůvodněním, že ruský podnik nezaplatil za služby spojené s přepravou plynu přes Ukrajinu. Gazprom se ale brání, že za tyto služby nezaplatil, protože je ukrajinská strana neposkytla. Ukrajina se totiž rozhodla přerušit tranzit ruského plynu přes měřicí stanici Sochranovka.
Naftogaz o zahájení arbitrážního řízení informoval začátkem září. »Finanční prostředky nebyly ze strany Gazpromu uhrazeny včas ani v plné výši,« uvedl tehdy. Gazprom ale nyní požadavky Naftogazu odmítl. »Služby, které ukrajinská strana neposkytla, by neměly být a nebudou uhrazeny,« dodal.
Ukrajina v květnu přerušila tranzit přes stanici Sochranovka, která je tranzitní cestou do Evropy pro zhruba třetinu celkového objemu ruského plynu přepravovaného přes Ukrajinu. Opatření zdůvodnila aktivitami ruských okupačních sil a uvedla, že ke splnění tranzitních závazků je možné přesměrovat tok plynu přes jiné propojovací body. Gazprom to však označil za technologicky nemožné. V současnosti podle agentury Interfax tranzit ruského plynu přes Ukrajinu dosahuje zhruba 42 milionů krychlových metrů denně.
»Naftogaz odmítl plnit své závazky ohledně tranzitu přes stanici Sochranovka bez řádných důvodů,« uvedl nyní ruský podnik. Upozornil, že zahájení arbitráže pokládá za nepřátelský krok. Varoval rovněž, že pokud bude ukrajinská firma ve sporu pokračovat, mohly by mít ruské úřady »všechny důvody k uvalení sankcí vůči Naftogazu«.
Přerušení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu by podle agentury DPA vedlo k dalšímu zhoršení situace na energetickém trhu v Evropě. Nebezpečí je nyní o to větší, že obě větve plynovodu Nord Stream jsou po sabotážích vyřazeny z provozu.
(ici)