Britský nejvyšší soud dnes oznámil, že se v říjnu bude zabývat tím, zda Skotsko může vyhlásit referendum o nezávislosti bez souhlasu britské vlády. Informovala o tom agentura Reuters.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová se zasazuje o vypsání dalšího referenda, které chce uspořádat 19. října 2023. Vláda premiéra Borise Johnsona to ale odmítá s tím, že Skotové už tuto příležitost v roce 2014 dostali a samostatnost odmítli.
Hlasování bez souhlasu ústřední vlády v Londýně by nebylo právně závazné. Skotská vláda proto požádala nejvyšší soud, aby se vyjádřil k legálnosti referenda bez svolení britské vlády. Nejvyšší soud dnes oznámil, že se případem bude zabývat 11. a 12. října.
Voliči ve Skotsku, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, už jednou odchod ze svazku z Británií odmítli. V roce 2014 se jich 55 procent vyslovilo pro to, zůstat součástí Británie. Podle Skotské národní strany (SNP) však brexit natolik proměnil okolnosti, že by se referendum o skotské nezávislosti mělo uskutečnit znovu. Mezi Skoty v roce 2016 brexit podpořilo 38 procent voličů.
Strany podporující nezávislost získaly v loňských volbách do skotského parlamentu většinu, což podle Sturgeonové znamená, že mandát skotské vlády vyvolat hlasování o nezávislosti na Británii je nyní silnější.
(čtk)