Britský premiér popřel obvinění v souvislosti se skandálem kolem zchátralých školních budov. Rishi Sunak popřel, že omezil program rekonstrukce škol, přestože věděl o rizicích vadného betonu použitého při jejich výstavbě.
Bývalý vysoký úředník ministerstva školství Jonathan Slater již dříve v rozhlasové stanici BBC obvinil Sunaka, že v době, kdy byl ministrem financí, odložil žádost o poskytnutí prostředků na rekonstrukci škol. Ministerstvo školství mělo opravit až 400 škol ročně, ale mělo prostředky pouze na 100, uvedl Slater. V roce 2021, kdy byl Sunak ministrem financí, byly peníze k dispozici pouze pro 50 škol, dodal.
Případ v současné době ve Velké Británii plní titulní stránky novin. Mnoho postižených rodin bylo v šoku. Více než 100 škol, a tedy tisíce rodičů & dětí, se minulý týden – několik dní před začátkem nového školního roku – dozvědělo, že část nebo všechny jejich budovy budou muset být uzavřeny.
Zatím není jasné, kde se budou děti v následujících týdnech vzdělávat. Uvažuje se o kontejnerovém řešení, ale také o rozdělení žáků do okolních institucí a o řešení domácího vzdělávání, které se samozřejmě u rodičů nesetkává s velkým pochopením.
V budovách byl použit typ betonu, který je levnější než standardní beton a vydrží jen asi 30 let. Dotyčný materiál se používal hlavně od padesátých do devadesátých let minulého století. Podle britských médií byly kromě škol a kolejí pravděpodobně postiženy i další veřejné budovy. V létě se zřítily i tři školní budovy, které byly považovány za bezpečné, a snímky trosek z míst zřícení ještě více podnítily debaty o tomto problému.
Sunak také nevidí žádnou svou vinu na tom, že oznámení učinil v tak krátké době. Přesto pro něj situace představuje problém vzhledem k blížícím se parlamentním volbám v příštím roce. Průzkumy ukazují, že jeho konzervativci zaostávají za opoziční Labouristickou stranou až o 20 procentních bodů. Volby jsou naplánovány na konec roku 2024.
(jb)