Britská vláda doufá, že do léta začne posílat migranty do Rwandy

Vláda Spojeného království doufá, že do léta zahájí program vysílání nelegálních migrantů do Rwandy, aby tam čekali na vyřízení svých žádostí o azyl v Británii, informoval deník Daily Telegraph s odvoláním na zdroj z britské vlády.

»Rozhodně pracujeme na tom, abychom lety zahájili do léta,« citoval list nejmenovaný zdroj. Jeho prohlášení zaznělo po dvoudenní návštěvě ministryně zahraničí království Suelly Bravermanové v Kigali. V sobotu podepsala s rwandským ministrem zahraničí Vensanem Birutou aktualizovanou verzi dohody o vysílání nelegálních migrantů.

Podle deníku Daily Telegraph řeší nedostatky předchozí mezivládní dohody a umožní posílat uprchlíky do afrického státu z širšího okruhu důvodů. Nově bude například možné deportovat nelegální uprchlíky, pokud budou tvrdit, že svou domovskou zemi opustili kvůli modernímu otroctví nebo porušování lidských práv. »Tím se uzavřou všechny mezery,« uvedl zdroj.

Sama Bravermanová uvedla, že vláda pracuje na tom, aby deportační lety začaly »co nejdříve«. »Je docela možné, že budeme postupovat rychleji, pokud nám soud dá za pravdu,« dodala britská ministryně zahraničí.

V prosinci loňského roku Vrchní soud v Londýně rozhodl, že program britské vlády, který spočívá ve vyhošťování migrantů přicházejících do země nelegálně do Rwandy po dobu vyřizování jejich žádosti o azyl, je zákonný. Případ však byl postoupen londýnskému odvolacímu soudu. Ten by se měl případem zabývat v dubnu a verdikt vynést v červnu. Pokud odvolací soud potvrdí rozhodnutí Vrchního soudu, nebude vládě v podstatě nic bránit v tom, aby migranty do Rwandy poslala. Pokud se postaví na stranu odpůrců deportace, pak se případ přesune k Nejvyššímu soudu.

Podle deníku Daily Telegraph může vláda v této fázi rozhodnout, že do Rwandy začne posílat ilegální migranty, kteří do Spojeného království přicházejí z Francie a překračují kanál La Manche. Ovšem pod podmínkou, že budou do království vráceni, pokud Nejvyšší soud prohlásí tuto praxi za nezákonnou.

Překážkou by mohlo být i stanovisko Evropského soudu pro lidská práva (ESLP). Právě on v červnu loňského roku rozhodl, že režim by měl být pozastaven. V sobotu Bravermanová zopakovala, že Londýn je ochoten zvážit vystoupení z ESLP, aby měl nezávislost při určování své migrační politiky. »V konečném důsledku nelze nic vyloučit,« citoval ministryni deník.

Během své návštěvy Kigali Bravermanová navštívila jeden z nových obytných komplexů připravených pro ubytování nelegálních migrantů. »Kapacita Rwandy pro přijímání nelegálních přistěhovalců se odhaduje v řádu tisíců. Domníváme se, že to stačí k vyřešení problémů, kterým čelíme ve Spojeném království,« uvedla šéfka ministerstva vnitra.

Podle oficiálních statistik britského ministerstva vnitra počet nelegálních přistěhovalců, kteří se přes kanál La Manche dostávají do Spojeného království, v posledních pěti letech neustále roste, a to navzdory slibům vládnoucí Konzervativní strany, že se nelegální imigrací bude zabývat. V roce 2018 bylo zaznamenáno 299 takových případů, v roce 2019 1800, v roce 2020 již 8400 případů využívajících nelegální námořní cestu a v roce 2021 28 500 případů. V loňském roce se počet zvýšil o 60 % na 45 700.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy