Británie se loučí s královnou Alžbětou II.

Londýn se probudil do dne, kdy Británie pohřbí svou nejdéle vládnoucí královnu Alžbětu II. Země tak po 70 letech jejího panování uzavře jednu éru svých dějin. Metropole se kvůli tomu zahalila do smutku.  Ráno se v sídle parlamentu zavřel vchod do Westminsterského sálu, kde se od středy se zesnulou loučila veřejnost. Panovnice bude dnes pohřbena do královské hrobky na hradě Windsor.

Na dva tisíce státníků, monarchů a dalších osobností se zúčastnilo bohoslužby ve Westminsterském opatství, kterou zakončily dvě minuty ticha, jimiž památku panovnice zesnulé 8. září ve věku 96 let uctilo celé království. Další smuteční obřad s menší účastí se uskuteční v podvečer v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, kde bude královna po soukromém obřadu pohřbena po boku svého manžela.

Dnešní rozloučení s Alžbětou II. je prvním státním pohřbem v Británii od roku 1965, kdy země naposledy vyprovázela premiéra Winstona Churchilla. Britská média dnešní událost v Londýně označila i za největší bezpečnostní akci v novodobé historii, kterou zajišťuje přes 10 000 policistů ve spolupráci s tajnými službami, protiteroristickými jednotkami i armádou.

Do britské metropole přijel podle odhadů asi milion lidí, kteří se chtěli s královnou naposledy rozloučit. Mezi smutečními hosty ve Westminsterském opatství byla řada hlav států či vlád, včetně amerického prezidenta Joea Bidena či prezidenta Francie Emmanuela Macrona, rovněž mnozí monarchové, například španělský král Felipe VI., jeho otec Juan Carlos I., japonský císař Naruhito či dánská královna Margrethe II. Česko zastupoval premiér Petr Fiala.

Rakev s královninými pozůstatky dnes byla do Westminsterského opatství přemístěna z nedalekého Westminsterského sálu britského parlamentu, kde se s panovnicí mohla od středy loučit veřejnost. Stovky tisíc lidí v několik kilometrů dlouhé frontě strávily 12 i více hodin.

Prostor podél trasy smutečního průvodu s rakví dnes zaplnily desetitisíce lidí. Doprava v nejnavštěvovanější části metropole byla kvůli tomu nanejvýš složitá, policisté operativně uzavírali některé ulice nebo dokonce celé oblasti a lidé měli už ráno problémy dostat se kamkoli, kde by měli výhled na trasu smutečního pochodu mezi Westminsterem a Hyde Parkem. Ti, kteří se k místu nedostali, sledují událost na velkoplošných obrazovkách nebo alespoň na mobilních telefonech. Ruch v centru ostře kontrastoval s tichými ulicemi v okrajových čtvrtích, kde byl vzhledem ke státnímu svátku jen minimální provoz.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy