BRI přispívá k cílům udržitelného rozvoje OSN

Čínou navrhovaná iniciativa Pásmo a stezka (BRI) může jako »masivní projekt« s »obrovským potenciálem« pomoci urychlit úsilí o dosažení cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů (OSN), uvedla v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua Ghada Walyová, výkonná ředitelka Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC).

Walyová se chystá zúčastnit třetího Fóra pro mezinárodní spolupráci Pásma a stezka (BRF), které se bude konat v Pekingu od úterý do středy. Uvedla, že se na účast na fóru těší. Bude to její první cesta do Číny od února 2020, kdy se ujala vedení Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu.

BRF označila za platformu pro posílení mezinárodní spolupráce a agentuře Xinhua řekla, že »bude mnoho příležitostí vyměnit si osvědčené postupy, dozvědět se více o BRI a vysvětlit účastníkům a účastnicím práci, kterou (UNODC) vykonáváme v rámci Úmluvy OSN proti korupci«.

Walyová poznamenala, že iniciativa BRI, která se zaměřuje na konektivitu, snižování chudoby a vytváření pracovních míst, přispívá k plnění řady cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje.

Čínský instruktor Ťiang Li-pching (vpravo) a jeho žák Horace Owiti procházejí kolem vlakového vagonu na železnici Mombasa-Nairobi v keňském Nairobi, 23. května 2023. FOTO – Xinhua/Wang Guansen

»V řadě zemí se jí (BRI) daří vytvářet pracovní místa a přispívá ke snižování chudoby,« uvedla.

Světová banka odhaduje, že do roku 2030 by investice spojené s BRI mohly vymanit 7,6 milionu lidí z extrémní chudoby a 32 milionů z mírné chudoby.

»To je velké číslo a čínské zkušenosti  jak pomoci lidem vymanit se z chudoby mohou ostatním zemím hodně přinést,« uvedla.

Šéfka Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu se rovněž pochvalně vyjádřila o »strategickém partnerství« mezi jejím úřadem a Čínou a uvedla, že její úřad přispěje svými znalostmi, například know-how v oblasti řešení korupce a zvyšování efektivity projektů, k dosažení cílů BRI.

Podle jejích slov UNODC a Čína spolupracují v řadě oblastí, včetně boje proti korupci, drogám, obchodování s lidmi a organizovanému zločinu, jakož i boje proti terorismu.

Osobní vlak Lane Sang čínsko-laoské železnice projíždí kolem střediska údržby v Luang Prabangu v Laosu, 30. března 2023. FOTO – Xinhua/Zhou Xing

»Díky (finanční) podpoře Číny jsme mohli financovat školení a budování kapacit v oblasti právní pomoci ve 40 zemích. S Čínou také spolupracujeme při řešení problematiky obchodování s omamnými látkami a syntetickými drogami prostřednictvím memoranda o porozumění o kontrole drog v Mekongu,« poznamenala a dodala, že doufá, že nadcházející návštěva Číny toto partnerství ještě posílí.

Walyová, která rovněž působí jako generální ředitelka Úřadu OSN ve Vídni, ocenila čínskou podporu multilateralismu. Uvedla, že tato země je důležitým partnerem OSN jako celku, neboť přispívá k různým mezivládním procesům, dialogům a činnostem v rámci OSN.

Vzhledem k tomu, že mnoho globálních výzev má nadnárodní charakter, »jedinou cestou vpřed je spolupráce celého světa, posílení mezinárodní spolupráce a zintenzivnění dialogu mezi zeměmi,« dodala.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy