Brazílie ožije rytmy samby a zářivými barvami, karneval startuje již zítra

Tradiční brazilský karneval, který je jednou z hlavních brazilských kulturních událostí, bude zahájen již zítra 17. února a potrvá do 25. února. Bujaré oslavy se konají ve městech po celé zemi – v São Paulu, Recife, Salvadoru a dalších, nejznámější a nejbarevnější karneval je však v Riu de Janeiru. Vrcholem je tradiční vystoupení tanečních škol samby, které mezi sebou soutěží o mistrovský titul na sambodromu.

Akce se koná každoročně, obvykle v únoru až březnu a obvykle je naplánována tak, aby její poslední den připadl na úterý, po kterém začíná 40denní katolický půst (jedna z verzí slova »karneval« pochází z latinského carnevale, »rozloučení s masem«, což označuje poslední den před půstem).

Historie karnevalu

Historie brazilského karnevalu je spojena s příchodem portugalských kolonizátorů do Jižní Ameriky v 16. století, kteří před postní dobou pořádali »entredu« (z latinského introitus, což znamená »začátek«). Před půstem se navzájem polévali vodou, moukou a sazemi, aby symbolizovali bohatství, hojnost a nasycení. Později, když se spojily indiánské, africké a evropské tradice, začal tento svátek nabývat své vlastní osobitosti a vyvinul se ve festival kostýmů a tance. S tím, jak se karnevaly začaly více orientovat na tanec, vzniklo v Brazílii mnoho karnevalových spolků a klubů. Zpočátku členové těchto spolků pořádali plesy v uzavřených sálech, ale v roce 1867 se připojili k pouličním slavnostem. Vysoká společnost dávala v souladu s evropskou módou přednost tancům polky. Na přelomu století jí konkurovaly valčík, mazurka, machisha (brazilský tanec), habanera (kubánský tanec) a další tance. V roce 1917 se poprvé stala součástí karnevalu samba. Tento tanec, který je afrického původu, začal rychle získávat na popularitě. Začaly vznikat školy samby (první z nich – »Deysha Falar« vznikla v roce 1928). První oficiální průvod škol samby se konal v Riu de Janeiru v roce 1932 a v polovině 30. let samba vytlačila z brazilského karnevalu ostatní tance.

Rio de Janeiro

Ve městě probíhají přehlídky kostýmů a taneční vystoupení, úřady blokují hlavní ulice a vyhlašují dny volna navíc. Několik dní před oficiálním začátkem svátku se v ulicích města tradičně konají masové průvody.

V den zahájení festivalu předává starosta Ria symbolické klíče od města »králi karnevalového průvodu Momo« (tradičně je pro tuto roli vybrán velký, dobromyslný a veselý muž) a ve městě začínají plesy, maškarní bály a zábavy. Karneval vrcholí přehlídkou 12 nejlepších škol samby (první dva dny po šesti školách). Od roku 1984 se koná na sambodromu Marquês de Zapucaí. Tuto jedinečnou stavbu navrhl slavný architekt Oscar Niemeyer. Přehlídkové hřiště je 700 m dlouhé a 13 m široké, s třípatrovými tribunami a kapacitou 70 000 diváků.

V čele průvodů jsou pestrobarevné vozy s královnami škol a nejlepšími tanečníky. Následují učitelé samby, slavní tanečníci, umělci a sportovci. Nad kolonou se tyčí obrovské loutky, kolem nichž tančí žáci škol. Každého průvodu se účastní několik tisíc tanečníků. Společným požadavkem je, aby si účastníci zachovali brazilský národní ráz ve stylu oblékání a tance. Vystoupení každé školy trvá 65 až 75 minut a musí se zaměřit na jedno téma. Čtyřicetičlenná porota (známé osobnosti, hudebníci, výtvarníci, umělci, architekti a novináři) uděluje známky na desetibodové stupnici. Šest škol s nejlepším hodnocením své vystoupení zopakuje v sobotu. Tato přehlídka se nazývá »přehlídka šampionů«. Jen několik dní po skončení festivalu začínají přípravy na další karneval.

Vysoká účast i příjmy

Brazilský karneval přitahuje turisty z celého světa a přináší zemi velké příjmy. Například v roce 2019 navštívilo jen Rio de Janeiro více než 1,6 milionu turistů a v roce 2020 2,1 milionu, z toho téměř čtvrtina cizinců. V roce 2021 byl karneval zrušen kvůli pandemii koronaviru. V roce 2022 mnoho velkých měst kvůli pandemii zakázalo populární průvody, zatímco tradiční školní průvody samby v Sao Paulu a Riu de Janeiru zrušeny nebyly. Kvůli šíření kmene Omicron se karneval konal později než obvykle (začal 20. dubna).

V roce 2019 činily příjmy z festivalu v zemi přibližně 6,7 miliardy rupií (asi 1,4 miliardy dolarů), přičemž na Rio de Janeiro připadla polovina příjmů – 3,7 miliardy rupií (téměř 794 milionů dolarů). V roce 2020. Rio de Janeiro získalo 4 miliardy R$ (asi 860 milionů USD) a celá země 8,4 miliardy R$ (1,6 miliardy USD).

V roce 2023 se karneval koná v tradičním termínu. Očekává se, že Rio de Janeiru přinese 4,5 miliardy realů (asi 870 milionů dolarů) a celé zemi více než 8 miliard realů (1,5 miliardy dolarů). Ministerstvo cestovního ruchu odhaduje, že počet návštěvníků karnevalu v celé zemi by letos mohl dosáhnout 46 milionů, přičemž ceny vstupenek se pohybují od 51 600 do 6100 realů (10 až 1194 USD).

(jb, TASS)

FOTO – Twitter a pixabay

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy