»S rozšířením dosud nejnakažlivější nové varianty (xbb.1.5) se počet nových koronavirových případů a hospitalizací rychle zvyšuje«, »Rychlost šíření xbb.1.5 stoupá roste jako raketa«, »Houston, město známé svým prvotřídním zdravotnickým systémem, nemůže pojmout další dítě se syncyciálním virem«… To jsou vybrané nedávné titulky webů Politico, CNN a dalších médií, které tak jasně ukázaly současnou podstatu epidemie zuřící ve Spojených státech a s tím spojenou bídu lidí.
V současné době ve Spojených státech převládají respirační syncyciální virus, infekce nového koronaviru, chřipka a další epidemie. Podle údajů amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb dosáhla v prvním týdnu nového roku v roce 2023 obsazenost JIP v nemocnicích v celých Spojených státech 78,99 % a obsazenost nemocničních lůžek 79,91 %. The Washington Post uvedl, že »americký lékařský systém je v obtížné situaci«. Někteří kritici se pak domnívají, že Spojené státy mohou reprodukovat »noční můru« lékařského ošetření.
Ve skutečnosti v posledních třech letech se taková americká »noční můra« nikdy nezastavila. Podle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zažily Spojené státy v posledních třech letech pět vln poměrně závažných epidemií. Kdykoli počet infekcí vrcholí, objevují se ohromující zprávy o téměř kolapsu amerického lékařského systému.
Například na začátku epidemie v roce 2020 tehdy americký prezident Trump oznámil, že zdravotnické zásoby v nouzové strategické rezervě jsou téměř vyčerpány. V únoru 2021 vydalo americké ministerstvo zdravotnictví zprávu, v níž se uvádí, že kvůli dopadu nového koronaviru čelí americké lékařské služby dlouhodobým problémům. Začátkem roku 2022 americké médium Axios uvedlo, že »americký lékařský systém čelí obrovskému tlaku kvůli omikronu«. V červenci 2022 zveřejnila americká zpravodajská webová stránka článek o tom, že nedostatek zdravotnického personálu udusil americký lékařský systém…
Je to neuvěřitelné. Spojené státy americké jsou jednou ze zemí s nejvyspělejší lékařskou úrovní na světě, je logické, že po třech letech epidemie nového koronaviru by měl být lékařský systém efektivnější a vyspělejší, ale realita je opačná. Někteří analytici poukázali na to, že kořenem problému je, že americká vláda nikdy nevěnovala svou energii řešení praktických problémů, ale pokračovala v politizaci a weaponizaci epidemie.
Spojené státy utrpěly katastrofální selhání v prevenci a kontrole epidemie a cena byla bolestivá. Kvůli nečinnosti a neuspořádanému jednání vlády USA převládaly ve Spojených státech téměř všechny varianty epidemie nového koronaviru, což vedlo k tomu, že bylo diagnostikováno více než 100 milionů lidí, více než 1,08 milionu zemřelo a 250 tisíc dětí se stalo sirotky, což je z hlediska tragédie na prvním místě na světě. V roce 2021 bude průměrná délka života ve Spojených státech nadále klesat na 76,4 let, což je nejméně od roku 1996.
Ve stejné době katastrofální selhání prevence epidemií nadále zatěžuje lékařské zdroje ve Spojených státech. Velké množství zdravotnického personálu opustilo svá zaměstnání, pro lidi je těžké navštívit lékaře. Podle údajů z univerzity Johns Hopkins je od července 2020 s výjimkou několika měsíců obsazenost lůžek ICU ve Spojených státech amerických nad 70 %. The Washington Post uvedl, že nedostatek lékařských zdrojů zasáhl americký zdravotnický systém »jako tsunami«.
Američtí politici zavírají oči před zdrcující domácí epidemií, ale místo toho ukazují prstem na Čínu. Kde vzali odvahu a sebevědomí?
V posledních třech letech Čína zavedla přísnou politiku prevence a kontroly během těžkého období epidemie, odolala dopadu pěti vln epidemií po celém světě a výrazně snížila počet závažných případů a úmrtí. Získala také drahocenný čas na přípravu zdrojů, jako je vývoj a aplikace vakcín a léků a lékařské ošetření. Stejně jako jiné země projde i optimalizace a úprava čínské politiky prevence epidemií obdobím adaptace. Zejména Čína má velkou populační základnu a vážně stárnoucí populaci. V krátkodobém horizontu je nevyhnutelné, že počet infikovaných lidí vzroste a poptávka po lékařské péči vzroste. Čínská vláda ale neztrácela ani minutu a chopila se iniciativy k vyřešení problému.
Od 8. ledna 2023 jsou u infekce novým koronavirem zavedena kontrolní opatření »třídy B v kategorii B«. Jedná se o nejnovější snahu Číny optimalizovat politiku prevence epidemií podle času a situace, je odpovědná vůči čínskému lidu a přispívá také k posílení světové ekonomiky.
(pr)
FOTO – CRI