Bohorovným »čipovým zákonem« pro sebe USA chystají řeckou tragédii

USA, údajný ochránce svobody, demokracie a lidských práv, a zejména pak svobodného, férového a přirozeně zdravého trhu, který se prý snaží protlačit do globálního řádu svobodných trhů, právě otevřeně a bezostyšně předvedly, kým opravdu jsou.

Schválením dlouho chystaného čipového zákona, z jehož znění vyplývá, že Washington je »Globální Olymp«, kde zdejší bohové určují, kdo dostane přiděleno právo na technologický rozvoj, a kdo ne, jako když porušitel božského řádu Prométheus dal lidstvu technologii ohně, na kterou nemělo od Olympu povolení.

Stejně jako v té pověsti s ohněm, teď ten zákon s čipy, přiděluje právo provozovat výrobu pokročilejších, nejen těch špičkových čipů, jen určitým zemím, zatímco ostatní – zejména Čína, ale nejen ta – nemají povoleno se do těchto globálních průmyslových řetězců zapojovat, ať už jako dodavatel, nakupující potřebných výrobních zařízení, příjemce investic do tohoto oboru aj. Washingtonský »Olymp« určuje svévolně světu, jak má vypadat přirozeně trhem se roky rozvíjející mezinárodní dělba práce v jednom z klíčových oborů naší civilizace.

Prezidentem Joe Bidenem podepsaný čipový zákon, který také poskytne americkým společnostem polovodičového výzkumu, vývoje, výroby a přípravy pracovních sil 52,7 miliardy $ včetně 39 miliard na pobídky výrobcům. Kdo se však zapojí, upíše svou tržní duši protitržnímu ďáblu, protože si už nebude moci vybírat své tržní partnery podle svých podnikatelských rozhodnutí, ani stavět své výrobní závody, kde je to tržně výhodné, ale tam, kde to političtí komisaři globální čipové výroby povolí.

Dvě hlavní čínské organizace mezinárodního obchodu také okamžitě vyzvaly globální business komunitu, aby se společně postavila za zaštítění mezinárodního trhu před dopady tohoto »nadpráva« ničícího všechna pravidla mezinárodního obchodu.

USA se totiž snaží získat tímto tržním nařízením výhodu nad celým světem, především nad Čínou, ale i nad těmi, které prohlašují za spojence. Mela, jaká ve světovém čipovém průmyslu vypukne, má potenciál komplexně rozvrátit globální ekonomickou spolupráci.

Těžko hledat ilustrativnější ukázku porušení zásad nediskriminace Světové obchodní organizace WTO a prakticky všech světových a národních zákonů na ochranu hospodářské soutěže, včetně těch amerických, a i pro vlastní americké podniky to bude více břemeno než výhoda.

Zvláštní je i snaha, aby značná část výroby čipů probíhala v USA. USA jsou sice vynikající při vývoji čipů, ale jejich vlastní podniky skoro všechnu výrobu už dávno umisťují mimo USA kvůli drahé pracovní síle a skoro vše se vyrábí jinde. Nyní je tu ale snaha např. výrobu čipů zdražit jejím odstěhováním ze zemí s levnějším dělnictvem, které tak budou zbaveny své konkurenční výhody. A bude se chtít americkým společnostem do toho investovat?

Akcie šly dolů

První dojmy z nejapnosti zákona se projevily v tom, že se začaly okamžitě propadat akcie polovodičových firem, kterým to prý mělo pomoci, i přes situaci, kdy čipů pořád není dostatek a trh s nimi by měl růst.

Zákon bude mít všude včetně USA více odpůrců než příznivců. Pro opozici bude takový zákon krásnou ilustrací nekompetentnosti současné administrativy, a ke každému ustanovení zákona jeho odpůrci snadno najdou ustanovení ostatních zákonů a mezinárodních standardů, které jsou s ním v rozporu. Z tohoto zákona je tedy krásná příležitost pro každého, kdo chce Bidenovu vládu znemožnit.

Karel Pavlíček, zvláštní korespondent CMG

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy