Zaměstnanci bezpečnostních služeb na londýnském letišti Heathrow budou v období od června do srpna usilovat o zvýšení platů uspořádáním dalších 33 stávek. V pátek to oznámila odborová organizace Unite, která zaměstnance zastupuje.
»Unite vydává varování, že stávkové akce na letišti Heathrow budou pokračovat, dokud nebude zaměstnancům předložena důstojná nabídka. Nenechte se mýlit – naši členové budou mít v tomto sporu neochvějnou podporu odborů,« cituje se z prohlášení generální tajemnice Unite Sharon Grahamové.
V dubnu a květnu letošního roku chybělo v práci několik dní přibližně 1400 bezpečnostních pracovníků Terminálu 5, který využívá téměř výhradně British Airways. Nyní se k nim připojí zaměstnanci terminálu 3, odkud odlétají lety do různých zemí.
Akce má trvat 7 dní v červnu, 11 dní v červenci a 15 dní v srpnu, přičemž se dotkne prakticky všech víkendů. Odbory požadují zvýšení mezd o 10,1 %, tedy nad současnou míru inflace. V dubnu se růst cen v Británii meziročně zpomalil na 8,7 %.
Odbory upozornily, že bezpečnostní pracovníci na letišti Heathrow vydělávají až o 6000 liber ročně méně než jejich kolegové na letištích Stansted nebo Gatwick. Průzkum Unite zjistil, že od roku 2017 se platy zaměstnanců letiště reálně snížily o 24 %.
»Heathrow se pyšní tím, že je prémiovým letištěm ve Spojeném království – je větší a odbavuje více letů a nákladu než kterékoli jiné,« uvedla Grahamová. »Je tedy upřímně řečeno neospravedlnitelné, že platy bezpečnostních pracovníků jsou mnohem nižší než na jiných londýnských letištích. Představte si, že takzvané ‚nejlepší v Británii‘ je ve skutečnosti citadelou chudých platů. Jak to lze ospravedlnit?« Mezitím se výkonnému řediteli Johnu Hollan-Kayeovi od roku 2020-21 téměř zdvojnásobil plat z 800 000 liber na 1,5 milionu liber, tvrdí odbory.
Od prosince 2022 se Británií šíří vlna stávek v souvislosti s prudkým růstem inflace a poklesem reálných příjmů. V práci chyběli zejména železničáři, pracovníci pohraniční kontroly, záchranáři, zdravotní sestry a pošťáci. Britské úřady opakovaně prohlásily, že si nemohou dovolit zvyšovat platy lidí zaměstnaných ve veřejném sektoru v souladu s mírou inflace, protože taková opatření povedou pouze k dalšímu růstu cen v zemi a dodatečně zatíží rozpočet. V loňském roce dosáhla inflace 10,7 %.
(jb, TASS)